newsletter_10
24/08/WTOREK

PROGRAM

Promenada – przy smażalni Gryf
16:00 Fama Dzieciom - Pociągiem przez Świnoujście – impreza plastyczna

Kula Sun Beach
16:30 MIEJSCA LITERATURY – spotkanie autorskie: WŁODZIMIERZ NOWAK

Muszla Koncertowa
18:00 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR
19:00 BIG BAND Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

MDK, sala widowiskowa
20:00 Teatr MOMO – spektakl PODARUNEK
21:30 POLSKI TEATR W MOSKWIE Eugeniusza Ławreńczuka – spektakl WORKSHOP

Jazz Club Centrala
23:00 Koncert gbTRIO
00:00 MIEJSCA LITERATURY – prezentacja uczestników
00:30 Tomasz Gaworek Solo
01:15 Ola Nowak – SALSOTEKA



WŁODZIMIERZ NOWAK
Reporter "Gazety Wyborczej". Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich raz Nagrody Grand Press. Jego zbiór polsko-niemieckich reportaży Obwód głowy znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz zdobył Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2009.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR
Zespół JANTAR działa od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych gdańskich uczelni. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar JANTARA zawiera tańce z regionów: kaszubskiego, lubelskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami. Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Zespół posiada w swym repertuarze także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze. JANTAR znany jest zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, Irlandii, Bułgarii. Najważniejsze nagrody: Festiwal Talentów Tanecznych, Festiwal Folkloru Ziem Polski Północnej, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk (Elbląg), festiwale w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja), Lindenholzhausen (Niemcy). W 2006 roku JANTAR wstąpił w szeregi Polskiej Sekcji CIOFF - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Wyjazdy zagraniczne umożliwiają członkom zespołu także spotkania z folklorem innych narodów. Członkowie zespołu podkreślają, że to co ich łączy to nie tylko zamiłowanie do polskiego folkloru, tańca i śpiewu, ale przede wszystkim więzy przyjacielskie, jakie tworzą się w trakcie prób, spotkań i wyjazdów.
www.jantar.ug.gda.pl

Teatr MOMO – spektakl PODARUNEK
Grupa powstała w 2003 roku. Połączenie pantomimy, teatru ruchu i autorskiej muzyki sprawia, że teatr od samego początku posiada indywidualną stylistykę, którą posługuje się do dziś. Bazowanie na ciele aktora, mimice, ruchu oraz plastyce i muzyce, a przede wszystkim na uczuciach i emocjach to główne wyznaczniki prezentowanych spektakli. Pomysły na opowiadane historie zaczerpnięte są ze snów i emocjonalnych doświadczeń pomysłodawcy teatru - Marka Kołbuka. Teatr Momo zabiera widzów w magiczną krainę emocji. Każde przedstawienie to eksploracja innej sfery naszego człowieczeństwa, emocji i uczuć. Teatr był nagradzany na takich festiwalach, jak: Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, Festiwal Teatrów Niesfornych Galimatias w Teresinie, Międzynarodowy Festiwal Euro-Art w Katowicach. Podczas Famy teatr zaprezentuje spektakl PODARUNEK. W nie do końca określonej przestrzeni, surrealistyczna postać przygotowuje prezent. Tytułowy podarunek musi być starannie przygotowany, zawierać w sobie wszystko, co najlepsze, odpowiednio spakowany, bo jest przeznaczony na wyjątkową okazję. Dzieci wierzą w św. Mikołaja. Pewien chłopczyk tak do niego napisał: „To tyle św. Mikołaju...... tak na prawdę, to chciałbym żebyś Ty też miał udane święta, bo przecież cały rok jesteś sam, tylko jednego wieczoru Cię nagle wszyscy potrzebują, czekają na Ciebie, jesteś najważniejszy, a potem...kiedy już skończy się kolorowe szczęście....znowu zostajesz sam. Dlatego napisałem do Ciebie trochę wcześniej, żebyś się nie czuł taki samotny i żebyś wiedział, że ktoś jest i pisze, robi coś, bo tak chce...... Trzymaj się św. Mikołaju.”
www.teatrmomo.pl

POLSKI TEATR W MOSKWIE Eugeniusza Ławreńczuka – spektakl WORKSHOP
Teatr został zarejestrowany w Moskwie w roku 2004. Wcześniej – nie był jednostką prawną, chociaż prowadził aktywną działalność. Pierwsza premiera – „Śnieg” wg St. Przybyszewskiego (2003) spotkała się z bardzo dobrą opinią recenzentów rosyjskich i przedstawicieli Ambasady RP w Moskwie. W 2004 roku Teatr został odznaczony złotym medalem na wystawie „Scena Rosji”.  W tym samym roku przeprowadzilił warsztaty teatralne, uczestnikami których byli aktorzy moskiewskich teatrów i studenci wyższych uczelni teatralnych, a spektakl „Śnieg” odwiedził miasta Polski, Rosji i Ukrainy. Kolejne premiery to „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Zmierzch Zachodu” i „Tango”. Spektakle były prezentowane z powodzeniem w Polsce, Rosji i Niemczech. Założycielem  Teatru jest Eugeniusz Ławreńczuk – absolwent Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej (GITIS), który pracuje jako reżyser w Moskwie, Lwowie, Tomsku, Odesie i Hannoverze, kierownik artystyczny International Theatre Centre (w Moskwie) i Szkoły Gry Aktorskiej i Reżyserii w Moskwie, Laureat Międzynarodowych festiwali i konkursów. Aktorzy to absolwenci wyższych uczelni teatralnych i  artyści moskiewskich teatrów (m.in. Teatr Na Tagance, Teatr Romana Wiktiuka), którzy w większości  mają polskie pochodzenie. Polski Teatr w Moskwie Eugeniusza Ławreńczuka, będąc jedyną zawodową polskojęzyczną placówką teatralną poza granicami kraju, stanowczo  przeciwstawia się jakimkolwiek formatom polonijnym. WORKSHOP, czyli kuchnia aktorska – otwarta forma teatralna, podczas której aktorzy wykonują ćwiczenia aktorskie, japoński trening, tańce, pantomimę i inne formy teatralne od śpiewu operowego po break-dance, stepowanie i performance. Zajęcia wzorowane są na poszukiwaniach teatralnych Michaiła Czechowa i Jerzego Grotowskiego. Trening aktorski Polskiego Teatru w Moskwie jest autorską metodą, wypracowaną przez założyciela i dyrektora Teatru Eugeniusza Ławreńczuka, sprawdzoną podczas przygotowań spektakli, licznych międzynarodowych festiwalach i służącą podstawą programu edukacyjnego Szkoły  Aktorstwa i Reżyserii, która została założona przez Eugeniusza Ławreńczuka w roku 2007 w Moskwie i istnieje przy International Theater Center i Polskim Teatrze w Moskwie. W WORKSHOPIE biorą udział aktorzy Polskiego Teatru w Moskwie i uczniowie Szkoły Aktorstwa i Reżyserii.
www.ptwm.ru

gbTRIO
Zimą 2009/2010, dwoje studentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu z zakładu Jazzu oraz jeden "niezrzeszony" rozpoczynają poszukiwania wspólnego brzmienia, smaku, ulubionych napojów, miejsc spotkań i tym podobnych elementów. Współpraca ukazuje trójce muzyków plastyczną materię która z tygodnia na tydzień przybiera co raz bardziej nieoczekiwane kształty, a kierunki w których podąrza nieodganione pozostają po chwilę obecną. Efektem czteromiesięcznej pracy okazuje się koncert, który daje jasne światło na dalsze, wspólne działanie trio. Pozaempiryczny poziom przekazu zacieśnia relacje i pozwala śmiało ruszać na poszukiwania "niestrzeżonych ogrodów", nie zatrzymujmy się więc...
www.myspace.com/gbukowskitrio

BETWEEN SPACES
Pomysł na wspólne granie narodził się pod koniec roku 2009. Wspólne zainteresowania muzyczne, oraz podobne spojrzenie na sposób wyrażania muzycznych myśli pozwoliły na stworzenie projektu pod nazwą Between Spaces”. Zespół gra muzykę opartą ściśle na jazzie w gatunku funky, fusion, acid jazz. Utwory (autorskie kompozycje i standardy jazzowe) uzyskują swoją ostateczną formę poprzez groov’owe połączenia. Zespół bardzo często koncertuje na terenie Poznania oraz w okolicach. Ponadto, w kwietniu tego roku w udziale na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie muzycy zdobyli nagrodę specjalną w postaci udziału w Famie (zaproszenie przez prof. Włodzimierza Pawlika).
www.myspace.com/zlakowskimichal

 
newsletter_09
 
23/08/PONIEDZIAŁEK
 
 PROGRAM
 
  MDK, sala widowiskowa
19:30 KONCERT PRAWDZIWEJ POLSKIEJ PIOSENKI – finał sekcji wokalnej

MDK, hol
20:30 Sekcja teatralna – happening UWAGA, WIECZÓR POEZJI

 
Plac za klubem Centrala (Bohaterów Września)
21:00 ASP Poznań – wyGeneRowanA


Jazz Club Centrala
22:00 Tomasz Krochmal – film FAMA POSZŁA W MIASTO
22:30 Paweł Reszela STAND-UP COMEDY
23:00 Koncerty: GADABIT, MIĄŻSZ, Wojtek Dunin-Kozicki & Zbyszek Kowalczyk
01:00 Fuki Selecta - RAGGAJUNGLE / DNB / DUBSTEP
 


Sekcja teatralna – happening UWAGA, WIECZÓR POEZJI
Akcja plenerowa z pogranicza happeningu, prowadzona przez grupę marketingową, której celem jest promocja i handel sztuką najwyższą – poezją.
 
KONCERT PRAWDZIWEJ POLSKIEJ PIOSENKI
Koncert finałowy sekcji wokalnej. W tym roku króluje polska piosenka: Alibabki, Karin Stanek i inne cudowne postacie lat 60. i 70. Piosenki wybrane do koncertu oparte są na swingu i rock&rollu. Wokalistom towarzyszyć będzie zespół muzyków, którzy mimo młodego wieku współpracują z czołówką polskiej sceny.
 
ASP Poznań – wyGeneRowanA
INFORMACJA WSTĘPNA: W ostatnich dniach zaobserwowano wzmożony ruch w Świnoujściu. Podejrzane osoby legitymują się identyfikatorem organizacji o nazwie FAMA. Wszystkie służby mundurowe zostały postawione w stan gotowości. O północy dnia 16 sierpnia rozpocznie się akcja o kryptonimie „wyGeneRowanA". ZASADY GRY: Dowolna ilość graczy, bez ograniczeń wiekowych. CEL GRY: Przejście kolejnych poziomów w celu uzyskania informacji pozwalających na zdobycie jak największej wiedzy na temat organizacji festiwalu. ZAWARTOŚĆ: pionki (gracze) + plansza (przestrzeń) + wyobraźnia. PRZEBIEG GRY: Nie do przewidzenia. ZAKOŃCZENIE GRY: 24082010. PRODUCENT GRY: ASP Poznań ® Made in Poland. Gra ma charakter ambiwalentny. Ograniczenie jej regułami nie oznacza zamkniętego systemu bowiem przebieg rozgrywki zależy od strategii gracza oraz roli przypadku. Gra może wciągnąć, zawładnąć, obezwładnić. Taki jest cel naszego tegorocznego działania.  Zagraj, weź udział, wejdź w system, obierz strategię, zbuduj pole gry, dowiedz się jaki będzie wynik. Jesteś w grze…
 
Tomasz Krochmal – film FAMA POSZŁA W MIASTO
Głównym założeniem projektu jest stworzenie materiału filmowego relacjonującego przebieg kilku dni z tegorocznego festiwalu FAMA. Formą projekt nawiązywać będzie bezpośrednio do nagrań z Polskiej Kroniki Filmowej, zarówno pod kątem realizacyjnym jak i merytorycznym. Materiał wzorowany na nagraniach archiwalnych PKF będzie z humorem przedstawiał przebieg festiwalu z jego oficjalnej jak i nieoficjalnej strony. Zdjęcia połączone z komentarzem lektora i muzyką oddawać będą wakacyjny klimat miasta festiwalowego. Pośrednio, film będzie materiałem promocyjnym Świnoujścia jak i samego wydarzenia. Główną inspiracją i pomysłem na projekt był archiwalny materiał z PKF relacjonujący festiwal FAMA z lat 70-tych.
 
Paweł Reszela STAND-UP COMEDY
Aktorem i autor tekstów Kabaretu Klakier, z którym pracuje od czterech lat. W tym czasie brał udział we wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce. Stand-Up’em zajmuje się od marca 2010 roku.
 
GADABIT
Grupa powstała w 2007 roku i od tego czasu zagrała kilkadziesiąt koncertów w różnych miastach Polski. Zespół słynie z energicznych i przepełnionych pozytywnym brzmieniem koncertów a potwierdzeniem ogromnej charyzmy jest wygrana w ogólnopolskim konkursie Chorzowskiej Rap Reggae Ligi, gdzie główną nagrodą (oprócz pieniężnej) było zagranie koncertu dla wielotysięcznej publiki. Sporym sukcesem był również występ na słowackim festiwalu „Uprising”, gdzie pomimo bariery językowej publika przyjęła grupę naprawdę ciepło, nie pozwalając zejść ze sceny. Grupa cały czas się rozwija, tworząc nowy materiał i udoskonalając brzmienie starszych kompozycji.
www.myspace.com/gadabit
 
MIĄŻSZ
Muzycy poznali się w firmie teleportery.com, każdy był przedstawicielem innego działu sprzedaży firmy (teleportery, dezintegratory, polaryzatory snu), jednak długie życie wśród bogactw tego świata spowodowało, że zaczęli grać muzykę i śpiewać piosenki. Zespół występował w w wielu klubach w całej Polsce i na festiwalach: Biała Lokomotywa w Ciechocinku,F estiwal imienia Henryka Tapczana w Łodzi, Dzień Pokoju – Dąbrówka, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca – Lublin.
 
newsletter_08
 
22/08/NIEDZIELA

Kula Sun Beach
16:30
MIEJSCA LITERATURY – spotkanie autorskie: JAN FABER



SZCZECIN Z DOSTĘPEM DO MORZA
ESK 2016 – Szczecin – Miasto Kandydat

  
Plener – ul. J. Piłsudskiego 33
17:00 Piotr Depta – wernisaż muralu GREENCITY

Muszla Koncertowa
18:00 Koncerty: CarPets, SO COOL BAND
 
MDK, sala widowiskowa
20:00 Teatr KANA – spektakl LAILONIA
22:00 Kabaret SZARPANINA
 
Jazz Club Centrala
23:30 Koncerty: CarPets, NO HAY BANDA, SO COOL BAND
 
 
JAN FABER
Tłumacz literatury polskiej na język czeski. Przekładał między innymi prozę Olgi Tokarczuk, Janusza Rudnickiego i Darka Foksa. Tłumaczy także współczesną poezję polską: przygotowuje do druku wybór wierszy Rafała Wojaczka. Uczestnik programu translatorskiego w Willi Decjusza w Krakowie. 

SZCZECIN Z DOSTĘPEM DO MORZA
Projekt artystyczny nastawiony na promocję starań Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Chcemy podkreślić znaczenie sceny szczecińskiej jako jednego z filarów festiwalu Fama. Naszym założeniem jest podkreślenie związku dwóch miast - ośrodków kulturalnych: Szczecina i Świnoujścia. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że Świnoujście – jako miasto docelowe turystów z Polski i zagranicy – może stać się także: z jednej strony – miastem docelowym turystyki kulturalnej, z drugiej natomiast – sceną prezentacji dla najzdolniejszych twórców szczecińskich. Nazwa projektu jest dowcipnym komentarzem do powszechnie spotykanego u Polaków przekonania o tym, że Szczecin jest miastem leżącym nad morzem.

Piotr Depta – wernisaż muralu GREENCITY
Piotr Depta – Młody artysta szczeciński, student Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zafascynowany dużymi powierzchniami malarskimi, jak zarówno tradycyjnym malarstwem sztalugowym. Tematem przewodnim w pracach plastycznych jest motyw miasta. Odkrywa tam ukryte tajemnice nieistniejących miejsc, obserwuje ludzi, zwierzęta, powietrze, zapachy i kolory. Wszystko na granicy snu i jawy. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w województwie zachodniopomorkim. „W obrazach Piotra Depty bez trudu można odnaleźć ślady współczesnych doświadczeń malarskich, jak i elementów sztuki krytycznej czy bliskiej jej nowej ekspresji. Charakterystyczne jest wykorzystanie mocnej, czystej kolorystyki, wyrazistego konturu, komponowanie z niewielkich, wielokrotnie powtarzanych elementów. Tematyka prac pozornie bliska nurtowi krytycznemu, kieruje się raczej ku wrażliwości powojennego surrealizmu, wolności skojarzeń, indywidualnej emocjonalności. Jest to zatem malarstwo zdecydowanie osadzone we współczesnej wrażliwości artystycznej, o wyraźnym indywidualnym zabarwieniu.” (Wojciech Ciesielski, kurator wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie) Piotr Depta jest Laureatem FAMY 2009 za wykonanie muralu o tytule "Zlupuj Famę". Praca stanowiła próbę szczegółowego uchwycenia poszczególnych miejsc miasta, gdzie FAMA „rozbłyskiwała” swoimi działaniami artystycznymi. Podczas FAMY 2010 Piotr Depta wykona kolejny mural, którego celem będzie bezpośrednie zaznaczenie obecności festiwalu w przestrzeni miejskiej.
 
CarPets
Młody zespół szczeciński, zdobywca I miejsca eliminacji regionalnych FAMA 2010 w kategorii muzyka. Ich muzykę cechuje różnorodność brzmienia (rap-core/funk/rock). Żywym instrumentom towarzyszą dźwięki z gramofonów i sampli. Wokal to następowanie po sobie rapu, śpiewu (niekiedy w mocniejszym wydaniu) i beatboxu. Zespół ma jeszcze przed sobą profesjonalny debiut; obecnie ich najważniejszym celem jest nagranie demo. Zespół występował na scenach lokalnych oraz podczas finału ogólnopolskiego festiwalu Generacja (Koszalin 2009), jest laureatem I miejsca na  Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Rockowych (Gryfino 2009) i I miejsca przeglądu muzycznego Made In Szczecin 2010.
www.myspace.com/carpetsband
 
SO COOL BAND
W obecnym składzie zespół działa od 2008 roku. Wtedy to zaczęła się intensywna praca nad własnym materiałem, który potem So Cool Band prezentował na różnych koncertach. W tym samym roku zespół uświetnił galę wręczenia nagród Szczupaki i Śledzie 2008 (transmisja na żywo w TVP Szczecin), zagrał na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz zaczął koncertować w szczecińskich klubach. W lipcu 2009 So Cool Band zaprezentował swoją twórczość w Świnoujściu w ramach Karuzeli Cooltury. Muzycy nie poprzestali na dotychczasowych osiągnięciach. Ich muzyka cały czas się zmienia. Wynika to przede wszystkim z tego, że pomimo głównego nurtu, z jakiego czerpią inspiracje, czyli soul i r'nb, starają się, aby muzyka nabierała coraz bardziej eklektycznego brzmienia. Nie stronią od popu, funku, czy rock'a. Efekty ich wspólnej pracy są połączeniem kilku wrażliwości muzycznych, dzięki którym każdy dzień jest inną piosenką. Podczas Famy 2009 zespół otrzymał Tytuł Honorowego Laureata, natomiast na Szczecińskim Festiwalu Młodych Talentów GRAMY 2009 zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina.
www.myspace.com/socoolbandpl
 
Teatr KANA – spektakl LAILONIA
Alternatywny teatr autorski założony w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego (zm. 2006) Przełomowe znaczenie dla istnienia teatru miały przedstawienia "Moskwa-Pietuszki" i "Noc" - prezentowane na renomowanych światowych scenach, entuzjastycznie przyjmowane przez krytykę ("The Times", "Los Angeles Times", "Los Angeles Weekly"), nagrody: First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Zespół poza scenami w Polsce prezentował się m.in. w Rosji, Holandii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, na Słowacji. Spektakl "Lailonia" (adaptacja i reżyseria – Mateusz Przyłęcki) – Spektakl oparty na bajkach Prof. L. Kołakowskiego. Mieszkańcy Lailonii wydają się być dziecinni. Mimo pozornej naiwności stawiają pytania o sens istnienia i paradoksalność naszej egzystencji. Boją się anonimowości: chcą swoją obecność, wyróżnić się z tłumu, zaistnieć. Wierzą, że to przyniesie im szczęście. Podobnie jest z aktorami, którzy wcielają się w mieszkańców Lailonii. Chęć zaistnienia na scenie staje się dla nich coraz silniejszą pokusą. Każdy chce mieć swoje "pięć minut". Każdy chce zostać zwycięzcą, nikt – przegranym.
www.kana.art.pl
 
Kabaret SZARPANINA
Momentem kluczowym, inaugurującym działalność Szarpaniny była FAMA 2007, która – jak twierdzą sami aktorzy – położyła kres ich rozterkom natury egzystencjalnej. Kabaret zapytany o osiągnięcia odpowiada: „swego czasu, jak jechaliśmy na występ do Sieradza, to przejechaliśmy grubo ponad 70 kilometrów w mega upale czarnym samochodem z pozamykanymi szybami i ogrzewaniem odkręconym na maksa...”. Szarpanina jest Laureatem I Miejsca Festiwalu Kabaretowego Fikołek, Przeglądu Satyryków i Łgarzy, II Miejsca Festiwalu Kabaretowego Japko, Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretów Chichot oraz II miejsca Przeglądu Kabaretowego PAKA 2009. Ponadto, Szarpanina jest animatorem kabaretowego życia Szczecina. Od trzech lat z sukcesem organizuje w rodzinnym mieście Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów. W roku 2009 dzięki Szarpaninie w Szczecinie zagościły takie gwiazdy, jak: Władysław Sikora i Kabaret Adin, Grzegorz Halama, teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ, Kabaret Czesuaf, Kabaret Świerszczychrząszcz, Kabaret Limo.
www.szarpanina.pl

 
newsletter_07
21/08/SOBOTA

PROGRAM

Plaża – wejście przy smażalni Gryf
11:00 Fama Dzieciom - Wyginam śmiało ciało: gry i zabawy dla dzieci

Oflag
12:00 ASP Poznań – wyGeneRowanA

Promenada – Muszla Koncertowa
16:30 Sekcja teatralna – happening AKCJA MIŁOSNA

Trasa: Oflag – Famo-Osiedla – Promenada
17:00 Fama Udomowiona – PARADA 1000 i jednej Famy

Hala w Basenie Północnym
17:00-21:00 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW! - wystawa: Julia Preis, Rayk Amelang, Piotr Miazga, Piotr Zachaczewski, Mateusz Motz

MDK, sala widowiskowa
20:00 Kompania teatralna MAMRO – spektakl EPOPEJA

Jazz Club Centrala
21:30 Koncerty: F* TO SAY, RAFINERIA
23:00 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW! - Joasihno, Missent to Denmark, Pop Perlen Picken, DJ Säm


ASP Poznań – wyGeneRowanA
INFORMACJA WSTĘPNA: W ostatnich dniach zaobserwowano wzmożony ruch w Świnoujściu. Podejrzane osoby legitymują się identyfikatorem organizacji o nazwie FAMA. Wszystkie służby mundurowe zostały postawione w stan gotowości. O północy dnia 16 sierpnia rozpocznie się akcja o kryptonimie „wyGeneRowanA". ZASADY GRY: Dowolna ilość graczy, bez ograniczeń wiekowych. CEL GRY: Przejście kolejnych poziomów w celu uzyskania informacji pozwalających na zdobycie jak największej wiedzy na temat organizacji festiwalu. ZAWARTOŚĆ: pionki (gracze) + plansza (przestrzeń) + wyobraźnia. PRZEBIEG GRY: Nie do przewidzenia. ZAKOŃCZENIE GRY: 24082010. PRODUCENT GRY: ASP Poznań ® Made in Poland. Gra ma charakter ambiwalentny. Ograniczenie jej regułami nie oznacza zamkniętego systemu bowiem przebieg rozgrywki zależy od strategii gracza oraz roli przypadku. Gra może wciągnąć, zawładnąć, obezwładnić. Taki jest cel naszego tegorocznego działania.  Zagraj, weź udział, wejdź w system, obierz strategię, zbuduj pole gry, dowiedz się jaki będzie wynik. Jesteś w grze…

Sekcja teatralna – happening AKCJA MIŁOSNA
Postacie to galeria karykatur: osoby, dotknięte nieszczęśliwą miłością, które poprzez swoje intrygujące zachowanie mają za zadanie wejść w interakcję z przypadkową publicznością, wyzwolić w nich zainteresowanie, empatię, sprzeciw. Postacie wkradają się do świata przechodniów, poznając i przejmując ich zasady. Celem projektu jest wyzwolenie otwartości w aktorach i odbiorcach, akcja porusza problemy samotności, własnej akceptacji, umiejętności zawiązywania bliskich, autentycznych więzi.

Fama Udomowiona – PARADA 1000 i jednej Famy
W jubileuszowym roku rekordowo długa defilada przez całe miasto przywoła starożytny rodowód Festiwalu, odwiecznego niczym Olimpiada! Po emocjonującej podróży przez świnoujskie osiedla interdyscyplinarny korowód konkurencji absurdalnych osiągnie metę na promenadzie, gdzie dokona się symboliczne zapalenie znicza.

Kompania teatralna MAMRO – spektakl EPOPEJA
Specyfik o silnych właściwościach rozweselających, podawać w niewielkich dawkach wieczorem po posiłku. Nie stosować w przypadku zaawansowanej ciąży i osób poniżej 16 roku życia. Skutki uboczne przedawkowania: trudności w złapaniu oddechu, bóle przepony, bóle mięśni twarzy, łzawienie. Zapobieganie przedawkowaniu: przestać oglądać natychmiast. Przed użyciem skonsultować się z psychologiem lub farmaceutą. Grupę tworzą studenci, niedoszli studenci, byli studenci oraz wieczni studenci, działający w Białołęckim Ośrodku Kultury w Warszawie pod kierownictwem Grzegorza Reszki. Od momentu powstania w 2004 roku KTM zrealizowała 10 premier, zagrała ponad 130 spektakli, zniesmaczyła dwóch krytyków teatralnych i odwiedziła szereg festiwali. Prezentowany na Famie spektakl EPOPEJA opowiada historię powstawania filmowej epopei narodowej z okresu II wojny światowej. I nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie to, że spektakl powstaje w naszych polskich siermiężnych warunkach. Na opłakane efekty spowodowane ingerencjami władz, sponsorów i szarych eminencji nie trzeba długo czekać. Jakieś 45 do 50 minut. Spektakl był prezentowany ponad 40 razy, także na scenach zawodowych teatrów, zdobywając wiele nagród, m.in: Grand Prix „Galimatiasu” (Teresin 2005) „Odeonu” (Andrychów 2006), „Ów Festiwalu” (Warszawa 2009), Złoty Minimaks (Warszawa 2007), Brązowy Róg Myśliwski Króla Jana (Horyniec Zdrój 2009).
www.mamro.pl

Mateusz MOTZ / Kolektyw POW!
POW! to kolektyw, łączący twórców performance art i video, muzyków, plastyków i fotografów. Najistotniejszym elementem projektu jest instalacja wizualna, która poprzez ciąg mutacji dopasowuje się do miejsca prezentacji. Podstawą jej działania jest program napisany w Hochschule Regensburg przez Mateusza Motza. Dzięki instalacji pomieszczenie zyskuje dodatkowy wymiar: dynamizuje się. Założenie: instalacja jako działanie pasożytnicze. Pasożyt dopasowuje się do otaczających go form, uaktywniając siebie wraz z otoczeniem. Wizualizacje ożywiają przestrzeń, tworzą przestrzeń baśniową, pozbawioną grawitacji. Z kolei płaski obraz – na drodze mutacji uzyskuje formę trójwymiarową. Instalacji towarzyszyć będą koncerty, DJ-skie Liveacty i wystawy: Michał Kowalski (Świnoujście), DJ Bobbel (Regensburg), Chatte Grise (Regensburg), Noize Generation (Coburg), The Teenage Mutants (Hamburg), Joasihno (Monachium), Missent to Denmark (Deggendorf), Pop Perlen Picken (Regensburg), DJ Säm (Regensburg), Julia Preis (Regensburg), Rayk Amelang (Regensburg), Piotr Miazga (Świnoujście), Piotr Zachaczewski (Kołobrzeg), Mateusz Motz (Świnoujście/Regensburg).

 
newsletter_06
 20/08/PIĄTEK
 
PROGRAM
 
Hala w Basenie Północnym
17:00-21:00 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW! - wystawa: Julia Preis, Rayk Amelang, Piotr Miazga, Piotr Zachaczewski, Mateusz Motz
 
Plener – ul. J. Piłsudskiego
17:30 Grupa TEKTURA – DEMIURG: KREA(K)CJA



 
MDK, sala widowiskowa
18:00 Teatr UHURU - spektakl PIEROGI

Hala w Basenie Północnym
19:30 Teatr NIE TERAZ – spektakl KREON

Plac Słowiański
21:30 Wschodni SAMBAstion, Sinior Non Skillz – WOLNOŚĆ

Jazz Club Centrala
21:00 Koncerty: duet KRZYŻ:KROSS, MINOO – Paweł Pruski
23:00 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW! - Michał Kowalski, DJ Bobbel, Chatte Grise, Noize Generation, The Teenage Mutants


 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW!
POW! to kolektyw, łączący twórców performance art i video, muzyków, plastyków i fotografów. Najistotniejszym elementem projektu jest instalacja wizualna, która poprzez ciąg mutacji dopasowuje się do miejsca prezentacji. Podstawą jej działania jest program napisany w Hochschule Regensburg przez Mateusza Motza. Dzięki instalacji pomieszczenie zyskuje dodatkowy wymiar: dynamizuje się. Założenie: instalacja jako działanie pasożytnicze. Pasożyt dopasowuje się do otaczających go form, uaktywniając siebie wraz z otoczeniem. Wizualizacje ożywiają przestrzeń, tworzą przestrzeń baśniową, pozbawioną grawitacji. Z kolei płaski obraz – na drodze mutacji uzyskuje formę trójwymiarową. Instalacji towarzyszyć będą koncerty, DJ-skie Liveacty i wystawy: Michał Kowalski (Świnoujście), DJ Bobbel (Regensburg), Chatte Grise (Regensburg), Noize Generation (Coburg), The Teenage Mutants (Hamburg), Joasihno (Monachium), Missent to Denmark (Deggendorf), Pop Perlen Picken (Regensburg), DJ Säm (Regensburg), Julia Preis (Regensburg), Rayk Amelang (Regensburg), Piotr Miazga (Świnoujście), Piotr Zachaczewski (Kołobrzeg), Mateusz Motz (Świnoujście/Regensburg).
 
Teatr UHURU - spektakl PIEROGI
Teatr powstał w 1997 roku w Gryfińskim Domu Kultury. Kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski – były aktor szczecińskiego Teatru KANA, reżyser, polonista i pedagog teatralny. Grupa współpracuje z zagranicznymi – głównie z niemieckimi – ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne. Teatr ma na swoim koncie kilkanaście autorskich przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” oraz najnowszy spektakl „Pierogi”. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Prezentowany na Famie spektakl PIEROGI dotyczy wolności: możliwości wyboru, prawa do zaprzeczania lub akceptacji tego, co uważamy za słuszne. Spektakl jest próbą uchwycenia specyfiki naszych czasów i stosunku młodych ludzi do tak zwanych odwiecznych prawd. Przedstawienie zdobyło główne nagrody takich festiwali, jak: Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny Thetrum Orbis Terrarum (Olsztyn 2009), Ogólnopolskie Spotkania Małych Teatrów w Zgierzu (2009), Ogólnopolski Festiwal Małych Teatrów Igła (Ostrołęka 2009), Łódzkie Spotkania Teatralne 2009, Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju (2010).
www.uhuru.gdk.com.pl
 
Teatr NIE TERAZ – spektakl KREON
Teatr powstał w Tarnowie w 1980 roku. Jest autorem kilkunastu spektakli scenicznych, muzycznych, ulicznych i interdyscyplinarnych zdarzeń plenerowych. Zespół jest laureatem wielu przeglądów teatralnych w Polsce i za granicą, gościł na ważnych festiwalach teatralnych (Krakowskie Reminiscencje, Łódzkie Spotkania Teatralne, Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, Festiwal Malta w Poznaniu. Teatr brał udział w sesjach warsztatowych Stowarzyszenia Gardzienice i The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards (Pontedera, Włochy).
www.nieteraz.pl
 
KRZYŻ:KROSS
Projekt Krzyż:Kross powstał na początku XXI wieku w Świętym Mieście, gdzie nie ma mowy o miłości. Członkowie zespołu, skupili się na tworzeniu elektrycznej, niekomercyjnej muzyki, używając wyłącznie starych mikrokomputerów COMMODORE C=64. Psychodeliczny, chaotyczny, i szokujący debiut miał miejsce w częstochowskim klubie Utopia (2002). Występy Krzyż:Kross zawsze charakteryzowały się niestandardowym, nieplanowanym przebiegiem oraz żywiołowymi reakcjami wiernej publiki. Zespół ma na swoim koncie niezapomniane spektakle z udziałem zespołów: Super Girl & Romantic Boys, Mass Kotki, Mikrowafle, Ziele Angielskie. Osiągnięcia: udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Multimedialnych Symphony 2004, prezentacja na falach Polskiego Rado BIS, wydanie piosenki PKS na składance magazynu „Laif” (2009), wygranie nagrania teledysku w TVP Katowice (program „To brzmi”). Dzisiejszy Krzyż:Kross to oryginalny discopunk, okraszony 8-bitowymi smaczkami i szalonymi tekstami melodyjnych piosenek.
www.myspace.com/krzyzkross999
 
MINOO – Paweł Pruski
Muzyczny projekt Pawła Pruskiego, skupiający się głównie wokół dźwięków eksperymentalnej elektroniki oraz jazzu. Od początku 2007 roku związany z Warsaw Electronic Festiwal. W 2008 r. nakładem wytwórni EtaLabel ukazał się debiutancki album - Material Spirit. Płyta ta była odzwierciedleniem wizji dotyczącej duchowości w muzyce. Od początku 2008 roku nawiązana została również współpraca z chińskim producentem Sin:Nedem w ramach polsko-chińskiego projektu CHoP. Owocem tej współpracy jest album „Improvision” wydany w wytwórni WePlay! (Hong-Kong), oraz chińska trasa koncertowa składająca się z 6 koncertów promujących wspólny  projekt.  Występy live często łączą się z wizualizacjami,  którymi zajmują się zaprzyjaźnieni Vj’e. Artysta w swoich solowych live-actach stara się łączyć jazzowy groove z nowoczesną elektroniką bazująca na połamanych bitach, ciętych samplach i elementach improwizacji.
www.myspace.com/minoomusic


20/08/PIĄTEK

PROGRAM

Kula Sun Beach
16:30 MIEJSCA LITERATURY – spotkanie autorskie: JAN FABER

Hala w Basenie Północnym
17:00-21:00 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW! - wystawa: Julia Preis, Rayk Amelang, Piotr Miazga, Piotr Zachaczewski, Mateusz Motz

Plener – ul. J. Piłsudskiego
17:30 Grupa TEKTURA – DEMIURG: KREA(K)CJA

MDK, sala widowiskowa
18:00 Teatr UHURU - spektakl PIEROGI

Hala w Basenie Północnym
19:30 Teatr NIE TERAZ – spektakl KREON

Jazz Club Centrala
21:00 Koncerty: duet KRZYŻ:KROSS, MINOO – Paweł Pruski
23:00 Mateusz MOTZ / Kolektyw POW! - Michał Kowalski, DJ Bobbel, Chatte Grise, Noize Generation, The Teenage Mutants


JAN FABER
Tłumacz literatury polskiej na język czeski. Przekładał między innymi prozę Olgi Tokarczuk, Janusza Rudnickiego i Darka Foksa. Tłumaczy także współczesną

poezję polską: przygotowuje do druku wybór wierszy Rafała Wojaczka. Uczestnik programu translatorskiego w Willi Decjusza w Krakowie.

Mateusz MOTZ / Kolektyw POW!
POW! to kolektyw, łączący twórców performance art i video, muzyków, plastyków i fotografów. Najistotniejszym elementem projektu jest instalacja wizualna,

która poprzez ciąg mutacji dopasowuje się do miejsca prezentacji. Podstawą jej działania jest program napisany w Hochschule Regensburg przez Mateusza Motza.

Dzięki instalacji pomieszczenie zyskuje dodatkowy wymiar: dynamizuje się. Założenie: instalacja jako działanie pasożytnicze. Pasożyt dopasowuje się do

otaczających go form, uaktywniając siebie wraz z otoczeniem. Wizualizacje ożywiają przestrzeń, tworzą przestrzeń baśniową, pozbawioną grawitacji. Z kolei

płaski obraz – na drodze mutacji uzyskuje formę trójwymiarową. Instalacji towarzyszyć będą koncerty, DJ-skie Liveacty i wystawy: Michał Kowalski

(Świnoujście), DJ Bobbel (Regensburg), Chatte Grise (Regensburg), Noize Generation (Coburg), The Teenage Mutants (Hamburg), Joasihno (Monachium), Missent to

Denmark (Deggendorf), Pop Perlen Picken (Regensburg), DJ Säm (Regensburg), Julia Preis (Regensburg), Rayk Amelang (Regensburg), Piotr Miazga (Świnoujście),

Piotr Zachaczewski (Kołobrzeg), Mateusz Motz (Świnoujście/Regensburg).

Teatr UHURU - spektakl PIEROGI
Teatr powstał w 1997 roku w Gryfińskim Domu Kultury. Kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski – były aktor szczecińskiego Teatru KANA,

reżyser, polonista i pedagog teatralny. Grupa współpracuje z zagranicznymi – głównie z niemieckimi – ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany

młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne. Teatr ma na swoim koncie kilkanaście autorskich przedstawień. Największe uznanie

przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” oraz najnowszy spektakl „Pierogi”. Teatr jest

laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Prezentowany na Famie spektakl PIEROGI dotyczy wolności: możliwości wyboru, prawa do

zaprzeczania lub akceptacji tego, co uważamy za słuszne. Spektakl jest próbą uchwycenia specyfiki naszych czasów i stosunku młodych ludzi do tak zwanych

odwiecznych prawd. Przedstawienie zdobyło główne nagrody takich festiwali, jak: Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny Thetrum Orbis Terrarum (Olsztyn

2009), Ogólnopolskie Spotkania Małych Teatrów w Zgierzu (2009), Ogólnopolski Festiwal Małych Teatrów Igła (Ostrołęka 2009), Łódzkie Spotkania Teatralne 2009,

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju (2010).
www.uhuru.gdk.com.pl

Teatr NIE TERAZ – spektakl KREON
Teatr powstał w Tarnowie w 1980 roku. Jest autorem kilkunastu spektakli scenicznych, muzycznych, ulicznych i interdyscyplinarnych zdarzeń plenerowych. Zespół

jest laureatem wielu przeglądów teatralnych w Polsce i za granicą, gościł na ważnych festiwalach teatralnych (Krakowskie Reminiscencje, Łódzkie Spotkania

Teatralne, Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, Festiwal Malta w Poznaniu. Teatr brał udział w sesjach warsztatowych Stowarzyszenia Gardzienice i The

Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards (Pontedera, Włochy).
www.nieteraz.pl

KRZYŻ:KROSS
Projekt Krzyż:Kross powstał na początku XXI wieku w Świętym Mieście, gdzie nie ma mowy o miłości. Członkowie zespołu, skupili się na tworzeniu elektrycznej,

niekomercyjnej muzyki, używając wyłącznie starych mikrokomputerów COMMODORE C=64. Psychodeliczny, chaotyczny, i szokujący debiut miał miejsce w

częstochowskim klubie Utopia (2002). Występy Krzyż:Kross zawsze charakteryzowały się niestandardowym, nieplanowanym przebiegiem oraz żywiołowymi reakcjami

wiernej publiki. Zespół ma na swoim koncie niezapomniane spektakle z udziałem zespołów: Super Girl & Romantic Boys, Mass Kotki, Mikrowafle, Ziele Angielskie.

Osiągnięcia: udział w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Multimedialnych Symphony 2004, prezentacja na falach Polskiego Rado BIS, wydanie piosenki PKS na

składance magazynu „Laif” (2009), wygranie nagrania teledysku w TVP Katowice (program „To brzmi”). Dzisiejszy Krzyż:Kross to oryginalny discopunk, okraszony

8-bitowymi smaczkami i szalonymi tekstami melodyjnych piosenek.
www.myspace.com/krzyzkross999

MINOO – Paweł Pruski
Muzyczny projekt Pawła Pruskiego, skupiający się głównie wokół dźwięków eksperymentalnej elektroniki oraz jazzu. Od początku 2007 roku związany z Warsaw

Electronic Festiwal. W 2008 r. nakładem wytwórni EtaLabel ukazał się debiutancki album - Material Spirit. Płyta ta była odzwierciedleniem wizji dotyczącej

duchowości w muzyce. Od początku 2008 roku nawiązana została również współpraca z chińskim producentem Sin:Nedem w ramach polsko-chińskiego projektu CHoP.

Owocem tej współpracy jest album „Improvision” wydany w wytwórni WePlay! (Hong-Kong), oraz chińska trasa koncertowa składająca się z 6 koncertów promujących

wspólny  projekt.  Występy live często łączą się z wizualizacjami,  którymi zajmują się zaprzyjaźnieni Vj’e. Artysta w swoich solowych live-actach stara się

łączyć jazzowy groove z nowoczesną elektroniką bazująca na połamanych bitach, ciętych samplach i elementach improwizacji.
www.myspace.com/minoomusic
 
newsletter_05
19/08/CZWARTEK
 
PROGRAM
 
Famo–Osiedle 2
11:00 Fama Udomowiona Dzieciom

Promenada, Muszla Koncertowa
17:00 ASP Poznań – wyGeneRowanA
 
MDK, sala widowiskowa
18:30 Spektakl muzyczny PO PROSTU MILOŚĆ – reż. Wojciech Lipczyński
20:00 Teatr W KRZYWYM ZWIERCIADLE – spektakl PUZZLE
 
Famo–Osiedle 2
20:30 Fama Udomowiona – KINO OSIEDLOWE
 
Jazz Club Centrala
21:00 JOSH LAWRENCE JAZZ 3
22:30 Koncerty: Mario Alsleben – PIMALO, CHŁOPCY KONTRA BASIA, zespół BETHEL
Wieczór Klubowy – Wojtek Lipczyński

ASP Poznań – wyGeneRowanA
INFORMACJA WSTĘPNA: W ostatnich dniach zaobserwowano wzmożony ruch w Świnoujściu. Podejrzane osoby legitymują się identyfikatorem organizacji o nazwie FAMA. Wszystkie służby mundurowe zostały postawione w stan gotowości. O północy dnia 16 sierpnia rozpocznie się akcja o kryptonimie „wyGeneRowanA". ZASADY GRY: Dowolna ilość graczy, bez ograniczeń wiekowych. CEL GRY: Przejście kolejnych poziomów w celu uzyskania informacji pozwalających na zdobycie jak największej wiedzy na temat organizacji festiwalu. ZAWARTOŚĆ: pionki (gracze) + plansza (przestrzeń) + wyobraźnia. PRZEBIEG GRY: Nie do przewidzenia. ZAKOŃCZENIE GRY: 24082010. PRODUCENT GRY: ASP Poznań ® Made in Poland. Gra ma charakter ambiwalentny. Ograniczenie jej regułami nie oznacza zamkniętego systemu bowiem przebieg rozgrywki zależy od strategii gracza oraz roli przypadku. Gra może wciągnąć, zawładnąć, obezwładnić. Taki jest cel naszego tegorocznego działania.  Zagraj, weź udział, wejdź w system, obierz strategię, zbuduj pole gry, dowiedz się jaki będzie wynik. Jesteś w grze…

Spektakl muzyczny PO PROSTU MILOŚĆ – reż. Wojciech Lipczyński
Pomysł na koncert narodził się już w ubiegłym roku, z założeniem, aby zaprezentować go na FAMIE w roku 2010. Po wyrażeniu zaskakującej chęci uczestnictwa w projekcie osób z sekcji wokalnej FAMY 2009 rozpoczęła się praca nad projektem. Piosenki w programie: Kosmos(Poluzjanci), Ona nie widzi mnie(T. Wachnowski), Jestem powietrzem (R. Kasprzycki), Myśmy byli sobie pisani (A. Zaucha), Nienasycenie (A. M. Jopek), Chimera (Dziewczyny), Wszystkie stworzenia duże i małe (E. Bem, A. Zaucha), Zanim zasnę (A. M. Jopek), Każdy kolejny świt (Goya), Kocham Cię (M. Szcześniak), Prosta piosenka (Poluzjanci), Odwróceni (M. Balcar), Spadaj (Sistars), Nie wiem czy to warto (Cz. Niemen), Prosta historia (Bisquit), Listen to your heart (Sistars). W celu promocji, zostaną  przygotowany projekt plakatu, oddający klimat i charakter koncertu.

Teatr W KRZYWYM ZWIERCIADLE – spektakl PUZZLE
Teatr powstał w 2007 roku we wsi Stepnica (woj. Zachodniopomorskie). Swoją aktywnością chce udowodnić, że teatr może rozwijać się również na prowincji. Grupa funkcjonuje przy Gminnym Ośrodku Kultury. Jej działania opierają się nie tylko na tworzeniu spektakli teatralnych. Teatr poświęca szczególną uwagę animacji społeczności lokalnej, organizując warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Teatr zajmuje się także  organizowaniem różnego rodzaju działań, wydarzeń teatralnych i happeningów w Gminie Stepnica. Współpracuje z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Szczecinie, prowadząc tam zajęcia arteterapii. Prezentowany na Famie spektakl PUZZLE jest historią o poszczególnych elementach układanki, jaką jest ludzkie życie. Każdy element wpływa na nasze istnienie, tworząc przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Jest to także opowieść o trudzie mozolnego dopasowywania fragmentów do całości, gdzie przypadkowy zbieg okoliczności może spowodować, że całość się rozsypuje. Tekst scenariusza powstał w oparciu o wiersze znalezione w internecie, teksty piosenek, Biblię, napisy zawarte na przedmiotach codziennego użytku oraz o własne teksty. Najwazniejsze nagrody: I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich Atena (Pułtusk 2009), trzy nagrody jurorskie na Spotkaniach Małych Teatrów Słodkobłękity (Zgierz 2009), Złota Igła na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych Igła (Ostrołęka 2009), I miejsce i Nagroda Prezydenta Miasta w postaci Gdańskiego Stypendium Teatralnego za reżyserię spektaklu PUZZLE dla Michał Krzywaźni na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich Windowisko (Gdańsk 2009), I Nagroda na Ogólnopolskim Spotkaniu Młodego Teatru Krzykowisko (Maszewo 2010).
www.wkrzywymzwierciadle.com

JOSH LAWRENCE JAZZ 3
Nowojorskie JOSH LAWRENCE JAZZ 3 po latach współpracy z największymi gwiazdami jazzu, pojawia się we własnym projekcie, który szybko zdobywa uznanie w środowisku jazzowym Wschodniego Wybrzeża USA. Ich manifest artystyczny – płyta ROOTS, to dojrzała podróż w korzenie muzyki jazzowej. Poprzez soul jazz i hard bop, swing i blues, poprzez Harlem, Nowy Orlean, poprzez Haiti i Kubę eksplorują rytmy Afryki, ujawniając przy tym ich silne, indywidualne brzmienie. Przy ścisłej współpracy z oficjalnym sponsorem trasy ROOTS 2010 – University of Arts in Philadelphia prezentujemy świeżość i aktualny ferment artystyczny Wschodniego Wybrzeża. Koncerty Jazz 3 to olbrzymia dawka znakomitego jazzu. Muzyka pełna bluesa i swingu w tej fascynującej formie, która krystalizowała się w Harlemie. Interesujące fusion NYC i pełnej soulu Philadelphii, wirtuozeria i wspaniała energia na scenie tworzą świetną atmosferę i przestrzeń do muzycznego dialogu muzyków ze słuchaczami. Dla koneserów jazzu i ludzi pragnących posłuchać dobrej muzyki.
www.joshlawrencejazz.com

Mario Alsleben – PIMALO

Pochodzący z Niemiec, utalentowany gitarzysta. Pierwsze kroki w muzyce stawiał w wieku 8 lat grając na swoim pierwszym instrumencie, którym była melodyka (instrument, którego brzmienie przypomina akordeon lub harmonijkę ustną). Pierwszą gitarę dostał w wieku 16 lat i wtedy rozpoczął samodzielną edukację. Pobierał lekcje kompozycji w niemieckiej szkole muzycznej. Z czasem zaczął pisać własne utwory i teksty. W latach 1999 - 2000 uczył się w Los Angeles Music Academy. Jego muzyka łączy różne style i gatunki oraz przepełniona jest szczerym wokalem.
www.myspace.com/marioalsleben

CHŁOPCY KONTRA BASIA

Zespół powstał w 2009 roku w Krakowie. Tworząc swoje utwory, inspiruje się między innymi polską muzyką tradycyjną i poetyką ludową. Debiutował na XIII Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.
www.myspace.com/chlopcykontrabasia

BETHEL
Zespół powstał we Wrocławiu w 2006 roku. Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 młodych osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość grupy, cały czas jednak czerpiąc z muzyki reggae i rozmaitych jej podgatunków. Dziś na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie. Zespół najlepiej czuje się właśnie podczas energetycznych występów na żywo. Świadczą o tym liczne koncerty w całej Polsce. Wiosną 2010 na rynku ukaże się debiutancka płyta zespołu o nazwie „Muzyka Serc”. Osiągnięcia: III i II miejsce na Rock Style Festiwal w Oleśnicy, wyróżnienie na Festiwalu Around The Rock w Czerwionce-Leszczynach,  w roku 2009 Bethel zgrał 41 koncertów, aktualnie zespół koncertuje z takimi gwiazdami jak: Sidney Polak, Farben Lehre, Habakuk, Maleo Reggae Rockers.
www.myspace.com/bandbethel

 


 
newsletter_04
18/08/ŚRODA
 
PROGRAM
 
Kula Sun Beach
17:00 MIEJSCA LITERATURY – spotkanie autorskie: JANUSZ RUDNICKI
 
Promenada – Muszla Koncertowa
18:30 Grupa TEKTURA – DEMIURG: KREA(K)CJA
 
Muszla Koncertowa
19:00 Koncerty: FRÜHSTÜCK, NO LONGER MUSIC
 
Jazz Club Centrala
21:30 Teatr FROM POLAND – spektakl SAXOFONISTA
22:30 Koncert COVER BRASS BAND
23:30 Koncerty: POPEND, LUDOJAD
w przerwie – Cezary Odolak – WIECZÓR WULGARNEGO WIERSZA

 
JANUSZ RUDNICKI
Stale współpracuje z „Twórczością”, ostatnio również z „Machiną”. Opublikował tomy prozy "Można żyć" (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), "Cholerny świat" (1994), "Tam i z powrotem po tęczy" (1997), "Męka kartoflana" (2000). W 2004 roku w Wydawnictwie W.A.B. ukazał się "Mój Wehrmacht", w 2007 – "Chodźcie, idziemy" (nominowane do NIKE i Europejskiej Nagrody Literackiej), w 2009 – "Śmierć czeskiego psa" (nominacja do NIKE).
 
FRÜHSTÜCK
Polski zespół, niemiecka nazwa, holenderski wokalista. Grają bardzo oryginalnego, melodyjnego i nowoczesnego rocka. Na swoich koncertach zawsze zyskują nowych fanów w bardzo staromodny sposób - po prostu dając czadu. Dzięki temu koncertują sporo za granicą, zapraszani byli m.in. na takie festiwale jak Greenbelt (Wielka Brytania) czy Flevo (Holandia).
www.myspace.com/fruhstuck
 
NO LONGER MUSIC
Zespół powstał na początku lat 80. i nieprzerwanie, aż do dziś koncertuje na całym świecie. Od samego początku znakiem rozpoznawczym NLM było śmiałe i twórcze połączenie muzyki z teatrem. Widowisko NO LONGER MUSIC to sporych rozmiarów produkcja teatralna ubarwiona efektami specjalnymi, na którą składają się muzyka, taniec, światło, obraz oraz gra aktorów. To już dziewiąta wizyta tego zespołu w Polsce. Ich pierwsza wizyta miała miejsce po koniec lat osiemdziesiątych, kiedy pojawili się na festiwalu w Jarocinie.
www.myspace.com/nolongermusic
 
Teatr FROM POLAND – spektakl SAXOFONISTA
Zespół powstał na gruzach kultowego w latach 90. teatru  WIFIFI. W repertuarze ma spektakle uliczne i sceniczne, prowadzi też warsztaty teatralne, realizuje akcje i happeningi.  W Częstochowie prowadzi autorską scenę muzyczno-teatralną. Teatr wielokrotnie gościł na  festiwalach, m.in. na warszawskiej Sztuce Ulicy, poznańskiej Malcie, Tyskich Spotkaniach  Teatralnych, gdańskim Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Młodej Sztuki w w Petersburgu, grał także na Słowacji czy w Londynie. Spektakl „Saxofonista” (scenariusz i reżyseria – Jarosław Filipski) – Spektakl nagrodzony Grand Prix w Horyńcu Zdroju, na Festiwalu Małych Form w Gdańsku, Festiwalu teatralnym Dionizje w Ciechanowie i Tyskich Spotkaniach Teatralnych. Spektakl znalazł się ponadto w gronie najlepszych spektakli typowanych przez miesięcznik „Teatr”.
www.frompoland.wer.pl
 
COVER BRASS BAND
Zespół nagrał trzy studyjne płyty demo oraz „pełnometrażową”, nagraną na zlecenie Urzędu Miasta Bielska – Białej, płytę kolędową „Świątecznie”. Zespół zapewnił profesjonalną oprawę muzyczną na takich wydarzeniach, jak otwarcie centrum handlowego „Sfera” w Bielsku, w trakcie bankietu vip’owskiego, czy też na festiwalu „Tato Roku 2010” we Wrocławiu. Cover Brass Band jest finalistą konkursu zespołów muzycznych w Dąbrowie Górniczej, organizowanego przez Mute Studio. Kolejnym wielkim osiągnięciem jest zakwalifikowanie się do tegorocznej FAMY, a jeszcze większym będzie pozytywny odbiór nas przez świnoujską publiczność.
www.myspace.com/coverbrassband
 
POPEND
Trio rodem z wyspy Uznam, po przeszło 20 latach wspólnych odjazdów muzycznych rusza w trasę. Kapela łącząca wszystkie style muzyki popularnej, definitywnie kończy z epoką popu, zwłaszcza, że król też się wypisał. Skład niesie potężną dawkę energii na bazie szczerych pieśni i nieobliczalnych improwizacji. Specyficzne poczucie humoru muzycznego oraz dynamit koncertowy nie pozostawi nikogo obojętnym. PopEndziaki doświadczały w takich formacjach jak: Muppet Show, Statek Kosmiczny Gniazdo Konia, Bajzel, Budowa, Napszykłat.
www.myspace.com/popend
 
LUDOJAD
Ludojad pożera ludzi wyrafinowanymi dźwiękami z pogranicza jazzu , techno i rumuńskiej muzyki ludowej. Inteligentna zabawa konwencją powoduje, że widownia godzi się na pożarcie, a na większości twarzy zaobserwować można dwa śliczne, małe dołeczki.
www.myspace.com/theludojads

 
newsletter_03
17/08/WTOREK
 
PROGRAM
 
Muszla Koncertowa
17:00 Koncert Inauguracyjny: COVER BRASS BAND, USTA MARIANA, Wschodni SAMBAstion
 
MDK, sala widowiskowa
20:00 Teatr FORMA-LINA: etiuda ŻYCIE JEST PIĘKNE
20:30 Teatr W ZAMYŚLE TWÓRCZEJ FORMY: monodram LAMENT PARANOIKA
21:00 Teatr 6 i PÓŁ: spektakl ZABAWOZWIERACZE
 
Jazz Club Centrala
22:30 Koncerty: DUCH, KID BROWN
 


PROGRAM TOWARZYSZĄCY
 
Stadion Miejski
21:00 Fama Sport - Mecz piłki nożnej: Władze Miasta / FAMA
 
Plaża – wejście przy smażalni Gryf
16:00 Fama Dzieciom - Tworzenie z piasku napisu FAMA
 


COVER BRASS BAND
Zespół nagrał trzy studyjne płyty demo oraz „pełnometrażową”, nagraną na zlecenie Urzędu Miasta Bielska – Białej, płytę kolędową „Świątecznie”. Zespół zapewnił profesjonalną oprawę muzyczną na takich wydarzeniach, jak otwarcie centrum handlowego „Sfera” w Bielsku, w trakcie bankietu vip’owskiego, czy też na festiwalu „Tato Roku 2010” we Wrocławiu. Cover Brass Band jest finalistą konkursu zespołów muzycznych w Dąbrowie Górniczej, organizowanego przez Mute Studio. Kolejnym wielkim osiągnięciem jest zakwalifikowanie się do tegorocznej FAMY, a jeszcze większym będzie pozytywny odbiór nas przez świnoujską publiczność.
www.myspace.com/coverbrassband

USTA MARIANA
W roku 2007 w Gnieźnie, krainie miliona salonów samochodowych, powstał jedyny w swoim rodzaju zespół Meksyk, grający muzykę, imitującą dźwięk zapchanego odkurzacza. Piotr Żaba Żabierek i Michał Uli Uliszak postanowili zmienić nazwę na Usta Mariana. Wtedy to, do zespołu dołączyli: niesamowity Karol Kocur Kotecki, a także cudowny Marcin Kiełbasa Kiełpiński. W obecnym składzie zespół gra od początku 2009 roku, ma na koncie wiele koncertów zarówno przed większą, jak i o wiele mniejszą publicznością. Ostatnim sukcesem Ust był bardzo gorąco przyjęty koncert w wielkopolskim Gostyniu.
www.ustamariana.pl

Wschodni SAMBAstion
Zespół powstał w 2009 roku  w Lublinie. Ich celem jest czynna walka z ograniczaniem ludzkiej wolności. Chcą wspierać demonstracje i inne akcje uliczne, które są związane z ruchem antyglobalistycznym, prawami człowieka oraz zwierząt. Są otwarci na uczestnictwo w imprezach kulturalnych, o ile mają one charakter niekomercyjny i niedyskryminujący. Grupa występowała w Lublinie, Warszawie, Poznaniu i Dreźnie. Jest częścią międzynarodowej sieci zespołów Rhythms of Resistance. Korzenie tego typu aktywności sięgają lat 70., kiedy to w Brazylii powstały pierwsze zespoły perkusyjne, uczestniczące w protestach czarnej ludności przeciwko ekonomicznemu wykluczeniu. Pierwszy zespół RoR powstał w Wielkiej Brytanii w ramach przygotowań do protestów społecznych przeciwko spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Pradze w 2000 roku. Idea zespołów sambowych społecznie i politycznie zaangażowanych rozprzestrzeniła się na cały świat. Obecnie jest około 40 zespołów w Europie.
www.tektura.wordpress.com/sambastion

Teatr FORMA-LINA
Niedawno powstały kolektyw reprezentujący wydział lalkarski PWST Wrocław. Badając kuluary elementarnych dziedzin teatralnych zaczęli eksperymentować z formą, która stała się „ich” teatrem. Przekazując swoje aspiracje widzom, aktorzy starają się przekraczać kolejne granice swoich umiejętności. Na Famie zaprezentują etiudę animacyjna „Życie jest piękne”.

Teatr W ZAMYŚLE TWÓRCZEJ FORMY – monodram LAMENT PARANOIKA
Młoda grupa, istniejąca od dwóch lat, składający się ze studentów różnych kierunków. W ciągu dotychczasowej pracy przeprowadzili wiele warsztatów teatralnych i dramowych. Od początku swojego istnienia występują na Kulturaliach Uniwersytetu Opolskiego (performance art, happening, flash mob). Grupa zrealizowała kilkakrotnie „teatr playbacku” i ma na swoim koncie trzy spektakle.

Teatr 6 i PÓŁ – spektakl ZABAWOZWIERACZE
Teatr narodził się wiosną i od początku istnienia przejawiał cechy teatru poszukującego. Grupa tworzy na scenie plastyczne obrazy, budowane za pomocą słów i ruchu, często sformalizowanego. Formalizm zresztą, obok dużej wrażliwości jest charakterystycznym znakiem teatru. Dotychczas zespół zrealizował około 10 spektakli scenicznych, kilka akcji happeningowych i działań z pogranicza kabaretu. Najnowszy spektakl „Zabawozwieracze” miał premierę na festiwalu Krzykowisko, gdzie zdobył II Nagrodę.

DUCH
Projekt, który w nietypowy sposób podchodzi do zagadnienia zwanego poezją śpiewaną. Młodzieńcza energia atomowa oraz biegłe władanie instrumentami dają wybuchowy koktajl który mocno uderza do głowy. Grupa występuje od dwóch lat, jest laureatem Grand Prix konkursu Talenty Małopolski 2008 i III miejsca przeglądu Na Opak.
www.myspace.com/duch7

KID BROWN
Duet debiutował na antenie Radia Euro z utworem "Pytania" i w Trójce – w kultowej audycji Jana Ptaszyna Wróblewskiego Trzy Kwadranse Jazzu z utworem "Pozytywizm". Jest laureatem I miejsca Festiwalu Piosenki Innej w Lubawie. Otrzymał nominację do 45. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Kid Brown brał również udział w międzynarodowym Krokus Jazz Festival oraz Bielskiej Zadymce Jazzowej. W 2009 roku wydał minialbum "Nowy Dzień". Kid Brown istnieje od 2006 roku a filarami są dwie kobiety: śpiewające i grające. Stanowią wyjątkowe połączenie talentu, zmysłowości i oryginalności. Koncertują w całej Polsce, a towarzyszą im profesjonalni muzycy w różnych składach. Zespół wykonuje autorską muzykę z wykorzystaniem elementów jazz&soul.
www.kidbrown.pl
 
newsletter_02
SPROSTOWANIE: Z przyczyn niezależnych od Organizatorów FAMY zespół Moskwa nie wystąpi dziś w Świnoujściu. Z dniem 15.08.2010 nazwa zespołu została usunięta ze strony internetowej www.fama.org.pl. Nigdy nie pojawiła się też w oficjalnych komunikatach prasowych służącym promocji wydarzenia. Za zaistniałe komplikacje zespół Moskwa, Famowiczów i przyjaciół Festiwalu - przepraszamy.
16 sierpnia 2010

 
newsletter_01
16/08/PONIEDZIAŁEK
 

PROGRAM
 
MDK, Galeria ART
18:00 Konferencja prasowa
 
Hala w Basenie Północnym
18:00 Koncert Muzyki Alternatywnej: K.Z.K., M 16, ZAKAZ POSIADANIA, AULOFOBIA, QULTURKA
 
Jazz Club Centrala
20:30 Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki: film MOST (reż. B. Garabedian, Oscary 2004, Sundance Film Festival 2004,  Palm Springs International 2003) i prezentacja projektu StuDay.Szczecin (pokaz filmów konkursowych)
22:00 Koncerty: USTA MARIANA, HALF PAST MOMENT
 

 

 

 film MOST / projekt StuDay.Szczecin
Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki i organizatorzy FAMY zapraszają - pokaz filmu MOST i prezentacja projektu StuDay.Szczecin (pokaz filmów konkursowych, zrealizowanych w Szczecinie przez studentów). MOST (reż. B. Garabedian), zrealizowany w 2002 roku w Szczecinie przez Czechów i Amerykanów krótkometrażowy film fabularny. 29-minutowa etiuda opowiada o ojcu, który jest dróżnikiem na małej stacji kolejowej. Pewnego dnia musi dokonać wyboru pomiędzy życiem własnego syna, który stoi na torach na wprost rozpędzonego pociągu, a życiem setek pasażerów. Jak zapowiada Rafał Bajena, prezes Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki, organizator pokazu: "To film o dylematach filozoficzno-moralnych rozgrywający się na pewnym szczecińskim moście". Nominacje i nagrody: Oscary 2004 (nominacja w kategorii Fabularny Film Krótkometrażowy), Sundance Film Festival 2004 (Nagroda Publiczności), Palm Springs International 2003 (Najlepszy Film), Maui Film Festival 2003 (Najlepszy Film Krótkometrażowy, Najlepszy Debiut, Nagroda Publiczności), Heartland Film Festival 2003 (Najlepszy Film).
www.lubie.szczecin.pl

USTA MARIANA
W roku 2007 w Gnieźnie, krainie miliona salonów samochodowych, powstał jedyny w swoim rodzaju zespół Meksyk, grający muzykę, imitującą dźwięk zapchanego odkurzacza. Piotr Żaba Żabierek i Michał Uli Uliszak postanowili zmienić nazwę na Usta Mariana. Wtedy to, do zespołu dołączyli: niesamowity Karol Kocur Kotecki, a także cudowny Marcin Kiełbasa Kiełpiński. W obecnym składzie zespół gra od początku 2009 roku, ma na koncie wiele koncertów zarówno przed większą, jak i o wiele mniejszą publicznością. Ostatnim sukcesem Ust był bardzo gorąco przyjęty koncert w wielkopolskim Gostyniu.
www.ustamariana.pl

HALF PAST MOMENT
Zespół powstał w roku 2005, kiedy to dziwnym zbiegiem okoliczności spotkało się i dogadało dwoje młodych i ambitnych: gitarzysta Michał Kózka i wokalistka Paulina Ślusarek, którzy pracowali wspólnie przez prawie trzy lata. Rok 2007 przyniósł upragniony przełom, kiedy to zespół, poszerzony o sekcję rytmiczna i klawisze wszedł do studia, by nagrać pierwszą płytę (Solar Intoxication). Na krążku znajduje się dziesięć utworów oscylujących w klimatach z pogranicza jazzu, progresywnego rocka, folku czy trip-hopu. Setki rożnych, chwilami bardzo skrajnych inspiracji, spojonych w jednorodną masę, która z każdym kęsem smakuje trochę inaczej, aczkolwiek nie traci przy tym swoistego charakteru, niezmiennie trzymającego straż nad chmarą rozszalałych dźwięków.
www.myspace.com/halfpastmoment


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 3