JURY FAMA 2010

 


DAREK FOKS - Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka, którą zrobił wspólnie ze Zbigniewem Liberą. Ostatnio opublikował Ustalenia z Maastricht i Wielkanoc z tygrysem. Wkrótce Korporacja Ha!art wyda jego powieść „Kebab Meister”. Jego teksty publikowano m.in. w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.


JANUSZ GRZYWACZ - Kompozytor, pianista, aranżer. Współzałożyciel Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych. Jego piosenki śpiewają m.in. Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Janusz Radek, Marian Opania, Piotr Fronczewski. Współpracuje z Jarosławem Śmietaną, Markiem Bałatą, Ryszardem Styłą, Jorgosem Skoliasem. Brał udział w nagraniach płyt Marka Grechuty, Lecha Janerki, Maanam, Kobranocki. Jest wykładowcą PWST w Krakowie. Laureat Złotej Odznaki FAMY, 1995.


KRZYSZTOF HAICH - Publicysta, scenarzysta i reżyser programów muzycznych i rozrywkowych, wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej; autor cykli artystycznych na antenie Telewizji Kraków: „Haich Life”, „Mały jazz”, „Pełna kultura”, „Marginałki”. Reżyser i realizator koncertów oraz kontrowersyjnych programów dla młodzieży („Świrnik”). Pomysłodawca i wieloletni autor programu "Regiony Kultury" (TVP3), popularyzującego twórców, pracujących poza wielkimi miastami: młodych muzyków, malarzy, aktorów, tancerzy i filmowców. Powołując do życia „Regiony...”, stworzył ogólnopolską redakcję, której praca została nagrodzona Pieczęcią Wyszehradzką za najlepszy program publicystyczny zrealizowany w terenowych stacjach telewizyjnych państw ówczesnego Trójkąta Wyszehradzkiego, zaś on sam otrzymał nagrodę Prezesa TVP. Jest pasjonatem muzyki w każdej postaci (z wyjątkiem „czegokolwiek - polo”), dobrego kina i żeglarstwa. Posiada dyplom magistra inżyniera automatyka. W latach 70. twórca i aktor kabaretu Protekst – laureata FAMY, opiekun warsztatu multimedialnego FAMY, autor reportaży o uczestnikach i zjawiskach festiwalu.


ADAM KLOCEK - Wiolonczelista, dyrygent określony przez K. Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Asystent Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego festiwalu Vratislavia Cantans. Od 2006r. – Dyrektor Filharmonii Kaliskiej. Występ artysty na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Ermitage (Petersburg) przez „Niezawisimaja Gazeta” został określony jako „dar niebios”. Dyrygował orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Fonograficznej, przyznającej nagrody „Fryderyk” oraz kierownik muzyczny programu stypendialnego „Agrafka Muzyczna”. Kariera wiolonczelowa: udział w pierwszym wykonaniu, pod batutą kompozytora, „Concerto Grosso” K. Pendereckiego, udział w inauguracji VIII Forum Lutosławskiego, tournee w USA i Japonii. Za nagranie „Concerto Grosso”, pod batutą A. Wita, otrzymał Fryderyka (2002). Wraz z Sinfonia Varsovia dokonał prawykonania napisanego dla niego „Koncertu wiolonczelowego” Krzesimira Dębskiego. Występował z takimi artystami, jak: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Wanda Wiłkomirska, Jadwiga Rappe, Heinrich Schiff, Boris Pergamenschikow, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Julius Berger, Dimitry Vasiliev. Wraz z Leszkiem Możdżerem występuje w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005. Związany kontraktem fonograficznym z firmą Universal Music. Gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.


ROBERT KUŚMIROWSKI - Performer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie (Rzeźba/ Pracownia Monumentalna). Podczas studiów przebywał na rocznym stypendium na Uniwersytecie Rennes we Francji (Pracownia Metalu i Modelowania). Nazywany „fałszerzem rzeczywistości”. W swoich pracach i projektach odtwarza obiekty oraz rzeczywiste przestrzenie. Jednym z tematycznych odniesień jest historia: miniona kultura, która zostaje przywołana i uobecniona w teraźniejszości. Zadebiutował w czasie studiów wystawą indywidualną w Galerii Białej w Lublinie (2002), gdzie zrekonstruował stację kolejową w skali 1:1. Laureat Paszportów „Polityki” (Sztuki Wizualne, 2005) i Nagrody Artystycznej „Gwarancja Kultury” 2009, przyznawanej przez TVP Kultura. W 2003 roku znalazł się na pierwszym miejscu rankingu magazynu Raster, a w 2006 – odebrał z rąk Prezydenta Miasta Lublin nagrodę artystyczną za osiągnięcia roczne. Związany z Fundacją Galerii Foksal. Laureat Nagrody Artystycznej portalu Kultura za rok 2009 (wystawa „Masyw Kolekcjonerski” w krakowskim Bunkrze Sztuki). Zrealizował kilkadziesiąt pokazów indywidualnych, brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju (m.in.: Galeria Foksal, CSW Zamek Ujazdowski  i Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta” – Warszawa, Muzeum Narodowe i Bunkier Sztuki – Kraków, Galeria Arsenał – Białystok, Centrum Rzeźby Polskiej – Orońsko) i zagranicą: Niemcy, Austria, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Szwecja, Belgia, Czechy, Ukraina, Izrael, USA.


ALICJA SAWICKA - Dyrektor Programowy Festiwalu. Doktorantka w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW. Na FAMIE po raz dziesiąty. Debiutowała jako 'walet'.


ANDRZEJ ŚMIGIELSKI - Kształcił się w Państwowym Liceum Techniki Teatralnej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1965 założył Akademicki Teatr Łagodnej Perwersji i tworzył pierwsze surrealistyczne spektakle. W latach 60. - zdobywa nagrody na Środowiskowym Przeglądzie Form Teatralnych Warszawska Nike, jedzie na Festiwal Piosenki w Opolu i – już jako Kabaret Hybrydy – programem „Letnia zupa” – otwiera FAMĘ `69. Następnie, wraz z Krzysztofem Knittlem zakłada na Famie Towarzystwo im. płk Karola Charlesa Kilwatera, realizując szereg happeningów. Z zablokowanego przez cenzurę happeningu „Siedem stacji męczeństwa kultury polskiej” zdoła ocalić i wypromować wielki sukces Elżbiety Wojnowskiej – piosenkę „Zaproście mnie do stołu”. Wraz z Maxem Szocem założył grupę poetycką „Lewary” i balet „Neo”,  prowadził koncerty, brał udział w największych wydarzeniach artystycznych FAMY – do roku 1977 roku, kiedy to wraz z Lechem Dymarskim na dziedzińcu oflagu tworzy bulwersujący spektakl „Nad granicą jest strażnica”. Wraca na Famę  w latach 90. jako juror i „Dziekan Wydziału Happeningu”  i wraz z młodą ekipą tworzy takie wydarzenia, jak „Godot przyjechał”, „Dworzec autobusowy”, „Wycieczkę z Maxem”, „Desant Maryjek”, pierwsze programy Teatru Plażowego im. Jacka Klimka i wiele innych. Od końca lat 60. towarzyszy jako dziennikarz kulturze studenckiej, grywa w Teatrze 77 i Kabarecie Stodoła, tworzy autorskie programy parateatralne. Współpracuje z Warszawskim Teatrem Pantomimy. Gra charakterystyczne role w Teatrze Telewizji i w filmach (m.in. „Trzeba zabić tę miłość” J. Morgensterna). W latach 80. na kontrakcie w Berlinie Zachodnim, współpracuje z Transform Theater, Theater Am Ufer i Schiller Theater (przy spektaklu Roberta Wilsona „Forest”). Przez ostatnie lata prowadzi i opracowuje koncerty jazzowe. We wrześniu tego roku ukaże się jego druga autorska płyta „Takie życie”. W 2003 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Medalem Zasługi.


MAGDA TUROWSKA-KOWALCZYK - Wokalistka, muzyk, menadżer kultury, właścicielka Agencji Inicjatyw Artystycznych CYTRYNA. Wykonawczyni poezji śpiewanej. Debiutowała z kabaretem De-Ka-De. W czasie studiów brała udział w wielu przeglądach i festiwalach. Jest Laureatką I Nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1993) i Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie (1994). W 1995 roku w Opolu, na koncercie "Kraina Łagodności" pojawił się pierwszy wydany pod jej redakcją singel promocyjny Żółta Cytryna. Rok później, również w Opolu ukazała się Zielona Cytryna - promocyjna płyta długogrająca. W tym samy roku wydała solową płytę „Rzeki snu”. Pracowała przy tworzeniu cyklicznego programu TVP1 "Kraina Łagodności". Redagowała serię "Złota Kolekcja" w Kompanii Muzycznej Pomaton. Współpracowała przy tym m.in. z Ewą Bem, Ireną Santor, Hanną Banaszak, Stanisławem Soyką, Czesławem Niemenem. Należy do Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Rady Programowej FAMA. Jest założycielką i animatorką Grupy Twórczej Mechaniczna Cytryna. Często występuje w roli jurora, prowadzi warsztaty artystyczne i wspiera młodych wykonawców. Jej pasją są nowe media. Angażuję się w projekty realizowane w Second Life.


KATARZYNA WOLNIK-SAYNA - Dziennikarka Polskiego Radia Szczecin, kierownik Redakcji Publicystyki Społecznej i Kulturalnej. Prowadzi audycje poświęcone piosence literackiej, muzyce, realizuje liczne reportaże. Juror festiwali teatralnych i muzycznych. Wieloletnia komentatorka Famy. Debiutowała w 1983 roku, zaraz po maturze. Pracowała w Radiu Fama, zdobywając nagrody dziennikarskie. Nie sposób przecenić jej wkładu w obecny profil festiwalu. To dzięki jej pracy – od początku lat 90 – Fama jest stale obecna na radiowej antenie. Miłośniczka podróży dalekich i bliskich, żeglarstwa oraz artystów Famy. Uważa (i mówi o tym głośno i przy każdej okazji), że festiwal zmierza w dobrym kierunku.


 

 NAGRODY

Trójząb Neptuna – Nagroda w Konkursie Trójząb Neptuna 2010 na najlepsze wydarzenie artystyczne Festiwalu, zrealizowane podczas jego trwania. W tej części postępowania konkursowego biorą udział tylko i wyłącznie Projekty, które zostały zakwalifikowane do II etapu Konkursu Trójząb Neptuna. Najważniejsza kryteria: interdyscyplinarność Projektu, wysoki poziom artystyczny, oryginalność, nowatorstwo.

Tryton – (fundator: Prezydent Świnoujścia) Nagroda dla największej osobowości artystycznej Festiwalu / za najlepszą kreację zbiorową Festiwalu. Jest to nagroda interdyscyplinarna – może ją otrzymać podmiot artystyczny (osoba lub grupa), zajmujący się każdą dowolną dziedziną sztuki. Nagradzany jest profesjonalizm oraz wysoki poziom artystyczny, reprezentowany przez dany podmiot artystyczny.

Nagroda im. Maxa Szoca – Nagroda za nieszablonową oraz kreatywną postawę artystyczną. Jest to nagroda interdyscyplinarna – może ją otrzymać podmiot artystyczny (osoba lub grupa), zajmujący się każdą dowolną dziedziną sztuki. Nagradzane są: zaangażowanie w inicjowanie spontanicznych, oryginalnych, kontrowersyjnych działań w trakcie Festiwalu, odwaga oraz przekraczanie granic dziedzin sztuki.

Nagroda im. Mariana Redwana – (fundator: przyjaciele Patrona Nagrody) Nagroda przyznawana za poziom prezentowanych tekstów i całokształt prac związanych z literaturą na Festiwalu.

Nagroda im. Andrzeja Jakóbca – (
fundator: Gispro Sp. z o. o.) Nagroda dla najzdolniejszego muzyka jazzowego Festiwalu.

Nagroda im. Marka Kasza – Nagroda dla najlepszego dziennikarza Festiwalu.

Nagroda Studia Splendor i Sława z Poznania, w postaci ufundowania sesji nagraniowej.

Nagroda Organizatora – (fundatorzy: byli i obecni Dyrektorzy Festiwalu) Nagroda za pozytywny wkład w procesy organizacyjne Festiwalu. Otrzymuje ją osoba, której pomoc, zaangażowanie, pomysłowość oraz skuteczność działania miały istotny wpływ na proces realizacyjny Festiwalu.

Tytuły Honorowego Laureata Festiwalu – Przyznawane wyróżniającym się Uczestnikom Festiwalu.

 


UWAGA
Jury Festiwalu może podjąć decyzję o nie przyznaniu którejś z powyższych Nagród.

Szczegóły całego postępowania konkursowego określa Regulamin FAMA 2010.