Twórcy zakwalifikowani do udziału w FAMIE zostaną zaproszeni do poszczególnych sekcji, w ramach których będą mogli doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, prezentować swój autorski dorobek oraz wziąć udział w realizacji projektów premierowych.

 


KONCERT FINAŁOWY

Wydarzenie pod hasłem „Wszystko, co najlepsze z Famy!”, prezentujące osiągnięcia i prądy artystyczne czterech dekad funkcjonowania festiwalu. Koncert ma zaprezentować i zintegrować wszystkich artystów festiwalu: jazzmanów, orkiestrę smyczkową, zespoły muzyczne, wokalistów, tancerzy, twórców kabaretowych i teatralnych.

Do udziału w koncercie zostali zaproszeni artyści, związani z festiwalem FAMA:

Elżbieta Wojnowska – Piosenkarka, kompozytorka, aktorka i pedagog. Na przełomie lat 60. i 70.  współpracowała z orkiestrą Ośrodka Telewizyjnego w Katowicach oraz Estradą Opolską, a podczas studiów z kabaretami i teatrami studenckimi. W 1973 wystąpiła na festiwalu FAMA w Świnoujściu, a w roku 1974 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, zdobywając na obu główne nagrody za interpretację utworu „Zaproście mnie do stołu” (muz. H. Alber, sł. W. Szymanowicz). Zdobyła również główną nagrodę na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie (1984) i na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1985). Ze swymi recitalami występowała w Polsce i poza jej granicami (Moskwa, Praga, Budapeszt, Lublana, Paryż, Rostock, Londyn, Berlin). Kiedy wznowiła występy w 1999 roku (recitalem w studiu radiowej Trójki), została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę i publiczność. Poetycki recital Wojnowskiej i towarzyszącego jej na fortepianie Włodka Pawlika, w ramach Warszawskiej Jesieni Poezji 2002, był transmitowany przez Polskie Radio. W 2004 roku we Wrocławiu odbył się koncert z okazji 30-lecia pracy artystycznej Elżbiety Wojnowskiej.

Mariusz Lubomski – Na scenie muzycznej obecny od początku lat 80. W 1985 roku wraz ze swoim zespołem wygrał pierwszą PAKĘ w Krakowie. W roku 1987 zaistniał solo i zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Później zaśpiewał w opolskim Kabaretonie własna wersję "Undergroundu" (ze słowami Sławomira Wolskiego). W 1988 Lubomski miał swój recital na PPA. Od tamtego czasu nagrał kilka bardzo interesujących płyt i programów telewizyjnych. Recital "Lubomski - Conte'm" bardzo podobał się publiczności, a dla wielu osób był odkryciem tego znakomitego włoskiego autora.
www.mariuszlubomski.com

Prowadzenie – Piotr Bałtroczyk – Dziennikarz, poeta, piosenkarz, konferansjer, satyryk, prezenter telewizyjny i radiowy. Początkowo animator studenckiego ruchu artystycznego, laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA, później – głównie konferansjer najważniejszych polskich festiwali i imprez kabaretowych. Prowadził programu publicystyczne i rozrywkowe TVP. Jest stałym prowadzącym Festiwalu Kabaretowego w Koszalinie. Laureat Wiktora 2004 i 2007 ]w kategorii Osobowość Telewizyjna oraz nagrody Dziennikarzy FPP Opole 2001.

Reżyseria – Krzysztof Haich – Publicysta, scenarzysta i reżyser programów muzycznych i rozrywkowych, wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej, autor cykli artystycznych i publicystycznych na antenie Telewizji Kraków i TVP3. W latach 70. twórca i aktor kabaretu Protekst – laureata FAMY.

Kierownictwo muzyczne – Marcin Partyka – Pianista, kompozytor, aranżer. Współpracuje m.in. z Magdą Kumorek, Magdą Sekułą, Barbarą Stępniak – Wilk, Anną Serafińską, Anną Karamon, Joanną Piwowar, Joanną Lewandowską. Autor muzyki do spektakli „Są jeszcze miejsca” (FAMA 2003) i "Świat za trzy grosze" (FAMA 2004). Laureat Trójzębu Neptuna i Nagrody Trytona.

Choreografia – Emil Kępski – Tancerz związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, zwycięzca wielu turniejów w kategoriach: rap i breakdance.

Scenografia – Piotr Depta – Student Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zafascynowany dużymi powierzchniami malarskimi. Tematem przewodnim w pracach plastycznych jest motyw miasta. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest Laureatem FAMY 2009 za wykonanie muralu o tytule "Zlupuj Famę".

 


Projekt muzyczno-wizulany CZTERY PORY ROKU. CZTERY PORY ŻYCIA (Vivaldi / Piazzolla)

Wykonawcy: Orkiestra Polskiego Radia Amadeus, Agnieszka Duczmal – dyrygent, Jarosław Żołnierczyk – skrzypce. Program koncertu: Antonio Vivaldi – Le Quattro Stagioni Op. 8 nr 1 (Cztery Pory Roku), Astor Piazzolla – Cuatro Estaciones Portenas (ar. L. Desyatnikov). Koncert zostanie wykonany na tle panoramicznego dzieła malarskiego „Cztery Pory Roku. Cztery Pory Życia” autorstwa Mariusza Kałdowskiego.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS – Autorska orkiestra założona w Poznaniu w 1968 roku i stale prowadzona przez Agnieszkę Duczmal. W 1976 roku Orkiestra wraz ze swą dyrygentką otrzymuje Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. Orkiestra nagrała dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki, wykonała setki koncertów transmitowanych przez Polskie Radio, zarejestrowała 110 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz nagrała 46 albumów muzycznych. Zespół wykonuje utwory polskich kompozytorów takich jak: Grażyna Bacewicz, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Krzysztof Penderecki, Karol Szymanowski, Aleksander Tansman oraz wielu kompozytorów młodszego pokolenia. W dorobku artystycznym Orkiestry znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S.Bacha w opracowaniu J.Kofflera na orkiestrę kameralną. Orkiestra współpracuje z radiofoniami zagranicznymi, prowadzi działalność koncertową na całym świecie, współpracuje z wybitnymi solistami, bierze regularnie udział w festiwalach muzycznych.

Agnieszka Duczmal – Najsłynniejsza polska dyrygentka, studia dyrygenckie ukończone z wyróżnieniem w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego. Założycielka i dyrygentka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS, prowadziła orkiestrę JEUNESSES MUSICALES, z którą kilkakrotnie przyjeżdżała na Famę. W roku 1982 uhonorowana tytułem La donna del mondo (Kobieta Świata), przyznanym przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch, za wybitne w skali światowej osiągnięcia w obszarze kultury, sztuki i działalności społecznej. Jako pierwsza kobieta dyrygent występowała na deskach Teatro alla Scala w Mediolanie. Prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą, występowała w niemal wszystkich krajach Europy, obu Ameryk, w Japonii, Tajwanie i Kuwejcie. Wszystkie dokonania artystyczne wymienione w biogramie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus odbywały się pod batutą Agnieszki Duczmal.
www.polskieradio.pl/amadeus

Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



SEKCJA JAZZOWABig Band i Orkiestra Smyczkowa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (Warszawa) oraz zespoły jazzowe

 

Letnia szkoła dla najzdolniejszych młodych jazzmanów. Uczestnicy sekcji zaprezentują się podczas koncertów i jam sessions w klubie festiwalowym i muszli koncertowej oraz będą odbywali codzienne zajęcia, mające na celu doskonalenie ich umiejętności. Muzycy wezmą także udział w przygotowaniu Koncertu Finałowego FAMY.
 
O sekcji tak mówi Włodek Pawlik: „Od kilkunastu lat kieruję tutaj warsztatami jazzowymi i muszę stwierdzić, że tegoroczny Big Band był być może najlepszym jaki prowadziłem na przestrzeni tych lat. Koncert został owacyjnie przyjęty przez publiczność, młodzi muzycy wykonali tytaniczną pracę w czasie prób. Niech ten występ będzie dowodem na to, że na FAMIE powstają rzeczy wielkie i profesjonalne. Jest dla mnie zaszczytem i nieukrywaną przyjemnością, że FAMA stwarza absolutnie komfortowe warunki do przygotowania takich wydarzeń.”
 
Opieka artystyczna:
Włodek Pawlik – Wybitny pianista, kompozytor muzyki symfonicznej, filmowej, jazzowej, wokalnej i kameralnej. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Wykładał m.in. na: Western Michigan University i na International Jazz Conference '99 w Los Angeles.
www.wlodekpawlik.home.pl
Ryszard Borowski – Kompozytor, dyrygent, flecista i saksofonista. Pracował w Big Bandzie Polskiego Radia i Telewizji. Od kilku lat prowadzi Big Band na Wydziale Jazzu warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia.
Adam Klocek – Wiolonczelista, dyrygent, asystent Maestro Jana Lathama-Koeniga (Vratislavia Cantans), Dyrektor Filharmonii Kaliskiej. Dyrygował orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek Polskiej Akademii Fonograficznej, przyznającej nagrody „Fryderyk”.



SEKCJA WOKALNA

 

Cykl codziennych zajęć, oparty na autorskim programie, na które złożą się: zajęcia zbiorowe i indywidualne, ćwiczenia oddechowe i ruchowe, ćwiczenia rozwijające słyszenie harmoniczne i wyobraźnię muzyczną, emisja głosu, ćwiczenia na loopach, beat box, zastosowanie metod emisyjnych w piosenkach, nauka artykulacji, fonacji, rezonansu, ćwiczenia melodyczne metodą speach level singing, zajęcia w chórkach, ćwiczenia rytmiczne, praca z sekcją, interpretacja piosenki, praca nad tekstem, nauka frazowania, łączenie poprawnej techniki z właściwą interpretacją, kształcenie osobowości, ruch sceniczny (postawa ciała, sposoby poruszania się w różnych stylach muzycznych, tworzenie choreografii), praca z mikrofonem (technika, porozumiewanie się z akustykiem, profesjonalne nazewnictwo, najczęstsze błędy). Podstawową metodą pracy będzie indywidualne podejście do każdego ucznia oraz dobór najlepszego dla niego materiału.
 
Uczestnicy będą mogli zaprezentować się w indywidualnych prezentacjach oraz wziąć udział w innych projektach festiwalowych i w koncercie, wieńczącym pracę sekcji. Po pierwszym tygodniu pracy, odbędą się zajęcia indywidualne dla osób, które próbują pisać i komponować i chcą rozwijać w tym kierunku swoje umiejętności.
 
Koncert Prawdziwej Polskiej Piosenki (finał sekcji wokalnej) – W tym roku króluje polska piosenka: Alibabki, Karin Stanek i inne cudowne postacie lat 60. i 70. Piosenki wybrane do koncertu oparte są na swingu i rock&rollu. Wokalistom towarzyszyć będzie zespół muzyków, którzy mimo młodego wieku współpracują z czołówką polskiej sceny.
 
Opieka artystyczna:
Anna Karamon – Laureatka wielu festiwali, śpiewała w zespołach Sofa i Atomy, z którym brała udział w opolskich Debiutach, od kilku lat prowadzi groovove warsztaty wokalne.
Aleksandra Nowak – Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademi Muzycznej w Katowicach, solistka orkiestry Jose Torres & Salsa Tropical, współpracuje z zespołem Anna Serafińska Groove.
Ania i Ola są założycielkami zespołu Dziewczyny. Zespół jest Laureatem Grand Prix za Największą Osobowość Festiwalu Spotkania Zamkowe 2008, nagrody Festiwalu Piosenki Studenckiej i licznych nagród publiczności. W maju 2009 grupa dwukrotnie wygrała w programie Hit Generator (TVP 2), odnosząc spektakularny sukces i zdobywając duże poparcie publiczności i jurorów. Zespół ma na swoim koncie debiutancką płytę „Dziewczyny z sąsiedztwa”.
www.myspace.com/zespoldziewczyny 



SEKCJA MUZYCZNA 

 

Mocną stronę świnoujskiego Festiwalu zawsze stanowiły koncerty najlepszych młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny. Doświadczenie nauczyło nas, że zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia awansują szybko do czołówki polskiej sceny muzycznej. Wszystkie zespoły, biorące udział w Festiwalu, będą mogły zaprezentować się na scenach plenerowych i klubowych oraz doskonalić swój warsztat podczas codziennych konsultacji.

Opieka artystyczna:
Janusz Grzywacz – Kompozytor, pianista, aranżer, producent. Współzałożyciel grupy Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, spektakli teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych. Wykładowca PWST w Krakowie.


WARSZTATY PERKUSYJNE – Samba: Rhythms of Resistance

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z ideologią, podstawowymi typami używanych instrumentów oraz z rytmami granymi przez Samby RoR na całym świecie. Samba Rhythms of Resistance to grupy istniejące praktycznie w każdym większym mieście Europy. Za swój cel mają wspieranie demonstracji i akcji ulicznych popierających szeroko pojęte ruchy wolnościowe i antykapitalistyczne. Samba jest doskonałym narzędziem “walki” na ulicy. Skupia uwagę, generuje energię i radość, jednoczy przypadkowych przechodniów. Dźwięk tworzy małą enklawę, która pozwala czuć się wolnymi w miejskich murach. Zapraszamy wszystkich chętnych!

Prowadzenie:
Wschodni SAMBAstion – Zespół powstał w 2009 roku  w Lublinie. Ich celem jest czynna walka z ograniczaniem ludzkiej wolności. Chcą wspierać demonstracje i inne akcje uliczne, które są związane z ruchem antyglobalistycznym, prawami człowieka oraz zwierząt. Są otwarci na uczestnictwo w imprezach kulturalnych, o ile mają one charakter niekomercyjny i niedyskryminujący. Grupa występowała w Lublinie, Warszawie, Poznaniu i Dreźnie. Jest częścią międzynarodowej sieci zespołów Rhythms of Resistance. Korzenie tego typu aktywności sięgają lat 70., kiedy to w Brazylii powstały pierwsze zespoły perkusyjne, uczestniczące w protestach czarnej ludności przeciwko ekonomicznemu wykluczeniu. Pierwszy zespół RoR powstał w Wielkiej Brytanii w ramach przygotowań do protestów społecznych przeciwko spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Pradze w 2000 roku. Idea zespołów sambowych społecznie i politycznie zaangażowanych rozprzestrzeniła się na cały świat. Obecnie jest około 40 zespołów w Europie.



SEKCJA TANECZNA

 
Adresatami projektu są tancerze breakdance, którzy nie mają możliwości doskonalenia swojego talentu poprzez oficjalny system edukacji. Codzienne zajęcia dla wyselekcjonowanej grupy tancerzy, nastawione na rozwój indywidualnego stylu i przygotowanie projektu zamykającego sekcję. W ramach projektu zostanie też zorganizowany cykl otwartych pokazów na promenadzie.

Opieka artystyczna:
Emil Kępski (Świnoujście) – tancerz związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, zwycięzca wielu turniejów w kategoriach: rap i breakdance.



SEKCJA TEATRALNA

Jej adresatami są młode teatry niezależne i autorskie, rozwijające swoje umiejętności w opozycji do teatru instytucjonalnego, chcące poznawać niekonwencjonalne metody pracy teatru światowego i nastawione na kształtowanie tożsamości artystycznej grup, które tworzą.
 
WARSZTATY
Trening interdyscyplinarny: zadania aktorskie, emisja głosu, ekspresja i plastyka ciała, taniec, twórcze myślenie, trening interpersonalny, kreatywność. Zajęcia rozwijają umiejętności aktorskie, budują poczucie wspólnoty, uczą krytyki, komunikatywności, wychodzenia poza schematy myślowe, odblokowują spontaniczną aktywność.
 
Opieka artystyczna:
Teatr Kana (Szczecin) – Alternatywny teatr autorski założony w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego (zm. 2006) Przełomowe znaczenie dla istnienia teatru miały przedstawienia "Moskwa-Pietuszki" i "Noc" - prezentowane na renomowanych światowych scenach, entuzjastycznie przyjmowane przez krytykę ("The Times", "Los Angeles Times", "Los Angeles Weekly"), nagrody: First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Zespół poza scenami w Polsce prezentował się m.in. w Rosji, Holandii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, na Słowacji.
www.kana.art.pl
 
Teatr uliczny: Zestawienie teatru z praktykami parateatralnymi, działania zmierzające do teatralizacji miasta, konfrontacja uczestników codziennie z innym tematem i inną przestrzenią, konstrukcja postaci, zdolność improwizacji, praca nad projektem finałowym. Uczestnicy będą zdobywać ponadto takie umiejętności, jak: chodzenie na szczudłach, żonglowanie, jazda na unicyklu, elementy pantomimy, klaunady.
 
Opieka artystyczna:
Teatr From Poland (Częstochowa) – Zespół powstał na gruzach kultowego w latach 90. teatru WIFIFI. W repertuarze ma spektakle uliczne („Persona”, „Prorok”, „The Sant”) i sceniczne („Butter-Flay”, „STENDapKOMEDY”, „Saxofonista” – spektakl znalazł się gronie najlepszych spektakli typowanych przez miesięcznik „Teatr”), prowadzi też warsztaty teatralne, realizuje akcje i happeningi. W Częstochowie prowadzi autorską scenę muzyczno-teatralną. Teatr wielokrotnie gościł na festiwalach, m.in. na warszawskiej Sztuce Ulicy, poznańskiej Malcie, Tyskich Spotkaniach Teatralnych, gdańskim Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Młodej Sztuki w w Petersburgu, grał także na Słowacji czy w Londynie.
www.teatrfrompoland.art.pl
 
PREZENTACJE – Wszyscy uczestnicy zaprezentują autorskie spektakle oraz wezmą udział w przygotowaniu działań happeningowych opracowanych wspólnie z aktorami Teatru From Poland, stanowiących aktualny komentarz do zjawisk współczesności, zrealizowanych na promenadzie, miejskich osiedlach, ulicach, parkach:
 
"Żywe pomniki" – Konsumpcjonizm wypoczynku – to esencja miejscowości kurortowych. Aleje spacerowe obfitują tutaj we wszelkiego rodzaju atrakcje. Urlopowicz jest przekonany, że to wszystko dla niego i z powagą akceptuje żywe pomniki. Aktorzy zaoferują swoje autorskie podejście do tego „aktorskiego żebractwa”: skrzeczę jak bałtycki ptak, zwymyślam wg stawek, komplementuję za grosz, wypiję za twoje zdrowie.
 
"Akcja miłosna" – Postacie to galeria karykatur: osoby, dotknięte nieszczęśliwą miłością, które poprzez swoje intrygujące zachowanie mają za zadanie wejść w interakcję z przypadkową publicznością, wyzwolić w nich zainteresowanie, empatię, sprzeciw. Postacie wkradają się do świata przechodniów, poznając i przejmując ich zasady. Celem projektu jest wyzwolenie otwartości w aktorach i odbiorcach, akcja porusza problemy samotności, własnej akceptacji, umiejętności zawiązywania bliskich, autentycznych więzi.
 
"Uwaga, wieczór poezji!" – Akcja plenerowa z pogranicza happeningu, prowadzona przez grupę marketingową, której celem jest promocja i handel sztuką najwyższą – poezją.
 
POKAZY SPECJALNE
Teatr Kana "Lailonia" (adaptacja i reżyseria – Mateusz Przyłęcki) – Spektakl oparty na bajkach Prof. L. Kołakowskiego. Mieszkańcy Lailonii wydają się być dziecinni. Mimo pozornej naiwności stawiają pytania o sens istnienia i paradoksalność naszej egzystencji. Boją się anonimowości: chcą swoją obecność, wyróżnić się z tłumu, zaistnieć. Wierzą, że to przyniesie im szczęście. Podobnie jest z aktorami, którzy wcielają się w mieszkańców Lailonii. Chęć zaistnienia na scenie staje się dla nich coraz silniejszą pokusą. Każdy chce mieć swoje "pięć minut". Każdy chce zostać zwycięzcą, nikt – przegranym.
Teatr From Poland "Saxofonista" (scenariusz i reżyseria – Jarosław Filipski) – Spektakl nagrodzony Grand Prix w Horyńcu Zdroju, na Festiwalu Małych Form w Gdańsku, Festiwalu teatralnym Dionizje w Ciechanowie i Tyskich Spotkaniach Teatralnych. Spektakl znalazł się ponadto w gronie najlepszych spektakli typowanych przez miesięcznik „Teatr”. Scenariusz oparty jest na tekstach Jerzego Stuhra. 



WARSZTATY TEATRALNE DLA MŁODZIEŻY - projekt „ZAGUBIENI W ŚWINOUJŚCIU”

Bezpłatne zajęcia adresowane do świnoujskiej młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Plan: Ruch i emocje jako podstawowe narzędzia ekspresji, odwaga sceniczna, improwizacja i partnerstwo, samodzielna konstrukcja etiudy teatralnej. Celem zajęć będzie stworzenie zespołowego działania w przestrzeni, zastanowienie się nad istotą partnerstwa scenicznego, kreowania rzeczywistości, oraz pobudzenie wyobraźni i uruchomienie ciała poprzez proponowanie zadań aktorskich.

Efekty tej pracy będą prezentowane podczas finału cyklu „Fama Udomowiona”. Uczniowie zostaną również włączeni do realizacji innych działań festiwalowych. Głównym celem jest realizacja przez artystów festiwalu zajęć edukacyjnych dla lokalnej młodzieży, uświadomienie im, że możliwe jest kreatywne spędzanie wolnego czasu oraz stworzenie szansy na to, by swoje umiejętności zaprezentowali przed lokalną publicznością.

Opieka artystyczna:
Teatr Krzyk – Ścisła czołówka i głos pokolenia młodej sceny teatralnej, grupa doceniania na festiwalach (m.in. poznańska Malta), przez publiczność, artystów, media, krytyków.
www.krzyk.art.pl

Opieka realizacyjna:
Joanna Manista – animator kultury i instruktor, razem z młodzieżą świnoujską realizuje recitale, spektakle teatralne i musicale.
 

 


SEKCJA KABARETOWA

Zajęcia adresowane do twórców, którzy reprezentują ambitniejszy nurt tej dziedziny i odcinają się od niewybrednych gagów oferowanych na masowych imprezach. Istnieje wielka konieczność realizowania zajęć, które służyć będą odbudowie tradycji inteligentnego kabaretu. Przebieg zajęć: historia i tajniki sztuki kabaretowej, społeczna funkcja humoru, zasady budowania skeczu, praca w zespole, praca na próbie, pisanie tekstów satyrycznych, sztuka improwizacji, praca z mikrofonem, ćwiczenie dykcji i emisji głosu, interpretacja, spotkania z autorytetami sceny kabaretowej, przygotowanie kabaretonu zamykającego pracę sekcji.
 
Opieka artystyczna:
Władysław Sikora – Lider, autor tekstów i aktor kabaretu Potem. W latach 1990-1992 prowadził w zielonogórskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej międzywydziałowy fakultet kabaretowy. Wyreżyserował wiele filmów pod szyldem Wytwórni A'YoY, nagrywał też krótkie skecze radiowe w ramach Wytwórni Dźwięków "Trrrt". Wraz z Zenonem Laskowikiem stworzył poznańską scenę O.B.O.R.A., a od listopada 2007 tworzy kabaret Adin.
www.kabaretadin.pl



SEKCJA FOTOGRAFICZNA (reportaż, sesja foto)

 

Cykl adresowany do fotografów, poszukujących możliwości profesjonalnego rozwoju swoich umiejętności, stanowiący uzupełnienie oficjalnego programu szkół fotograficznych. Przebieg: specyfika pracy w profesjonalnym ruchu fotograficznym, wykonanie sesji zdjęciowej, sposoby prowokowania atrakcyjnych dla fotografa sytuacji, indywidualność fotografa: styl, rzemiosło, ryzyko zawodowe. Zadaniem uczestników będzie wykonanie sesji artystom i wykonawcom Famy. Zajęcia zostaną zwieńczone wernisażem prac zrealizowanych podczas festiwalu.
 
Opieka artystyczna:
Tomek Sikora – wybitny fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, autor ilustracji, plakatów, inicjator Galerii Bezdomnej, promującej fotografię niezależną i amatorską. Prowadził warsztaty fotograficzne w Victoria College w Melbourne, wykładowca m. in. Europejskiej Akademii Fotografii. www.tomeksikora.com 


SEKCJA FOTOGRAFICZNA (edycja zdjęć)
 
Opieka artystyczna:
Diana Fiedler – Edytor, fotograf, artysta i kurator wystaw. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych (rysunek i grafika) oraz Royal College of Art w Londynie (fotografia). Jest asystentem w Pracowni Rysunku ASP Poznań. Wystawy indywidualne: „Double” (Galeria Foksal, Warszawa), „Pauza” (Galeria Rotunda, Poznań), „Puls” (Galeria Aneks, Poznań), „2500<->7000+” (Galeria Muzalewska, Poznań0, „Przypisy” (Galeria Naprzeciw, Poznań). Wybrane wystawy zbiorowe: „Bez Wytłumaczenia / No Explanation” (Galeria Arsenał, Poznań), „Battle of Ideas” (Royal College of Art, London), „Oder/Odra” (2yk Galerie – Berlin, Galeria Amfilada – Szczecin, Kunst Bauwerk/Tabakfabrik – Vierraden) www.dianafiedler.com

SEKCJA FILMOWA

Zakwalifikowani uczestnicy zaprezentują swoje dotychczasowe produkcje podczas wieczornych pokazów (kino plenerowe) oraz będą pracowali nad nowymi projektami, które zostaną zaprezentowane jeszcze podczas trwania festiwalu

Opieka artystyczna:
Krzysztof Haich – Publicysta, scenarzysta i reżyser programów muzycznych i rozrywkowych, wykładowca Krakowskiej Szkoły Filmowej, autor cykli artystycznych i publicystycznych na antenie Telewizji Kraków i TVP3. W latach 70. twórca i aktor kabaretu Protekst – laureata FAMY, opiekun warsztatu multimedialnego FAMY, autor reportaży o uczestnikach i zjawiskach festiwalu.

 

 


SEKCJA PLASTYCZNA

Trzon sekcji stanowić będą studenci Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej i Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku (Ukraina). Pod kierunkiem pedagogów przygotowywać będą scenografię do najważniejszych projektów Famy (w tym także do Koncertu Finałowego). Podczas warsztatów zostanie ponadto zrealizowana dokumentacja fotograficzna – fotoreportaż, dokumentujący przebieg festiwalu

Opieka artystyczna:
Romuald Kołodziej – Adiunkt w Zakładzie Grafiki Projektowej i Serigrafii Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Organizator wielu akcji plastycznych, plenerów i warsztatów. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych (Polska, Słowacja, Ukraina, Francja, Meksyk, USA).
Victor Korsunsky – Wykładowca Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Dniepropietrowsku (Ukraina)

 


PROJEKT „MIEJSCA LITERATURY”

Projekt jest pomyślany jako wieloaspektowe działanie nastawione na promocję najnowszej literatury, która stawia sobie zadanie refleksji nad szeroko pojętą tożsamością miejsca. Problematyka ta zostanie podjęta podczas warsztatów literackich, prezentacji interdyscyplinarnych i spotkań z zaproszonymi autorami z Polski i zagranicy. Motywem łączącym działania będzie problematyka miejsca, tożsamości, sąsiedztwa narodów oraz odmienne sposoby odzwierciedlania ich przez literaturę. Podstawowym celem projektu jest zestawienie ze sobą głosów pisarzy z różnych krajów i podkreślenie roli literatury w kształtowaniu się tożsamości miejsc i ich mieszkańców.

 
Od roku 1945 Świnoujście było miastem “bez przeszłości”. Słaba jest znajomość historii, faktów oraz atmosfery społeczno-kulturowej tamtego okresu. W celu przywrócenia pamięci o historii miasta, punktem wyjścia projektu zostanie uczyniony dorobek literacki XIX-wiecznego pisarza Heinricha T. Fontane (1819-1898), przedstawiciela poetyckiego realizmu, który w powieści Effi Briest oparł się na doświadczeniach swojego dzieciństwa spędzonego w niemieckim Świnoujściu. Należy tutaj podkreślić, że obecnie nie zachował się w Świnoujściu żaden ślad po tym pisarzu.
 
WYDARZENIA - Spotkania z zaproszonymi gośćmi, Dzień Heinricha T. Fontany, Akcje literackie w przestrzeni miasta, Sekcja Debiuty– cykl spotkań warsztatowych oraz prezentacje twórczości debiutujących literatów.
 
WYDAWNICTWA - Biuletyn literacki – kilka numerów bezpłatnego pisma, dystrybuowanego w Świnoujściu, który następnie zostanie upowszechniony w wersji elektronicznej. Wydawnictwo multimedialne, opublikowane w wersji elektronicznej jako dokumentacja projektu. Płyta CD, zawierająca multimedialną dokumentację wydarzeń, jako dodatek do wybranego pisma literackiego.
 
Konsultacja historyczna:
Dr Józef Pluciński – Historyk, emerytowany Dyrektor Muzeum Miejskiego, autor książek poświęconych historii miasta i jego mieszkańców.
 
WARSZTATY LITERACKIE
Dziesięć zakwalifikowanych osób weźmie udział w warsztatach literackich (poezja, proza, reportaż), prowadzonych przez Darka Foksa, a także w cyklu spotkań autorskich i warsztatowych w wybitnymi pisarzami z Polski i zagranicy. Prace uczestników publikowane będą w biuletynie literackim. Ponadto, uczestnicy warsztatów będą rywalizować o jedną z festiwalowych nagród - literacką Nagrodę im. Mariana Redwana (2 000 zł brutto).
 
Opieka artystyczna:
Darek Foks – Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i Nagrody TVP Kultura za książkę Co robi łączniczka, którą zrobił wspólnie ze Zbigniewem Liberą. Ostatnio opublikował Ustalenia z Maastricht i Wielkanoc z tygrysem. Wkrótce Korporacja Ha!art wyda jego powieść „Kebab Meister”. Jego teksty publikowano m.in. w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.
 
ZAPROSZENI GOŚCIE
 
Jurij Andruchowycz (ur.1960) – Ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Założyciel legendarnej grupy poetyckiej Bu-Ba-Bu. Jeden z prekursorów nowego nurtu w poezji ukraińskiej oraz twórców tzw. fenomenu stanisławowskiego. W Polsce znany dzięki powieściom: Rekreacje, Moscoviada, Perwersja oraz zbiorowi wierszy: Piosenki dla martwego koguta. Jest także autorem esejów: Erz- herz- perc, Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z A. Stasiukiem) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie. W wyniku współpracy z wrocławskim zespołem Karbido powstały dwie płyty: Samogon i Cynamon, na których recytuje on wiersze swojego autorstwa. Jego utwory zostały wydane w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Finlandii, USA, Szwecji, Rosji, Austrii oraz na Węgrzech.
 
Sofija Andruchowycz (ur. 1982) – Pisarka ukraińska. Laureatka nagrody literackiej wydawnictwa Smołoskyp (2001). Współredaktorka pisma "Czetwer" (2003-2005). W polskim przekładzie ukazały się jej książki Kobiety ich mężczyzn i Siomga.
 
Andrij Bondar (ur. W 1974) – Pisarz ukraiński. Były redaktorem naczelnym gazety "Literatura plus". Zajmował się również redagowaniem działu literackiego w renomowanym tygodniku „Дзеркало тижня”. Jego wiersze tłumaczono na angielski, niemiecki, francuski, polski, szwedzki, portugalski, rumuński, chorwacki, litewski, białoruski. W Polsce ukazał się wybór jego wierszy Jogging. Jest także autorem tłumaczeń (Ferdydurke, Lubiewo) i prac literaturoznawczych.
 
Jan Faber – Tłumacz literatury polskiej na język czeski. Przekładał między innymi prozę Olgi Tokarczuk, Janusza Rudnickiego i Darka Foksa. Tłumaczy także współczesną poezję polską: przygotowuje do druku wybór wierszy Rafała Wojaczka. Uczestnik programu translatorskiego w Willi Decjusza w Krakowie.
 
Włodzimierz Nowak (ur. 1958) – Reporter "Gazety Wyborczej". Laureat Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich raz Nagrody Grand Press. Jego zbiór polsko-niemieckich reportaży Obwód głowy znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz zdobył Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2009.
 
Janusz Rudnicki (ur. 1956) – Stale współpracuje z „Twórczością”, ostatnio również z „Machiną”. Opublikował tomy prozy Można żyć (1992, Nagroda im. St. Piętaka za debiut), Cholerny świat (1994), Tam i z powrotem po tęczy (1997), Męka kartoflana (2000). W 2004 roku w Wydawnictwie W.A.B. ukazał się Mój Wehrmacht, w 2007 – Chodźcie, idziemy (nominowane do NIKE i Europejskiej Nagrody Literackiej), w 2009 – Śmierć czeskiego psa.



SZKOŁA KREATYWNEGO PISANIA Z ZAKRESU KRYTYKI ARTYSTYCZNEJ

 Warsztaty mają dać uczestnikom umiejętność świadomego kształtowania tekstu, wybierania jego stylu i formy. Przebieg: rys teoretyczny, ćwiczenia, codzienne pisanie tekstów (elacje z wydarzeń festiwalowych). Zakwalifikowane osoby wezmą udział w warsztatach oraz wejdą w skład redakcji Gazety Festiwalowej, wydawanej podczas trwania Famy. Przewidziana jest także codzienna redakcja i publikacja relacji na blogu: www.famateksty.blox.pl. Ponadto, uczestnicy warsztatów będą rywalizować o jedną z festiwalowych nagród – dziennikarską Nagrodę im. Marka Kasza (2 000 zł brutto)

Opieka realizacyjna:
Łukasz Guzek – Krytyk sztuki, prowadzi własne pismo artystyczne spam.art.pl. Doktorat w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2005). Adiunkt na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (historia sztuki współczesnej, historia multimediów). Wykłada również w krakowskiej ASP (Katedra Intermediów) oraz na zaproszenia instytucji sztuki i galerii. Brał udział w wielu sympozjach poświęconych rozmaitym zagadnieniom sztuki współczesnej (np. międzynarodowe sympozjum „Rencontre internationale d'art performance” w Centrum Sztuki Le Lieu, Quebec City, Kanada, n/t sztuki akcji na świecie). Zainteresowania badawcze: sztuka XX wieku (polska i światowa), zagadnienia związane ze sztuką lat 60 i 70 (sztuka konceptualna, sztuka akcji, sztuka instalacji, intermedia), krytyka sztuki. Opublikował książkę „Sztuka instalacji. Zagadnienie związku przestrzeni i obecności w sztuce współczesnej” (Warszawa 2007). Od końca lat 80. zajmuje się krytyką sztuki. Autor około 300 publikacji: tekstów krytycznych, recenzji z wystaw, wywiadów, wstępów do katalogów. Współpracuje z magazynami „Obieg”, „Exit”, „Arteon”, „Orońsko”. Zorganizował ponad 100 wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz wiele  innych przedsięwzięć poświęconych sztuce współczesnej (spotkań, paneli dyskusyjnych, pokazów, projekcji, etc.). Na przełomie lat 80. i 90. prowadził prywatną niekomercyjną galerię QQ w Krakowie (wraz z Cezarym Woźniakiem i Krzysztofem Klimkiem).  Przy galerii działało wydawnictwo QQPress. W połowie lat 90. - członek założyciel Komitetu Organizacyjnego Festiwalu „Fort Sztuki” (Kraków).Współzałożyciel i współredaktor pism o sztuce: „Sztuka i dokumentacja”, „Fort Sztuki”, „Tumult”.Należy do rad programowych instytucji kulturalnych: Inter (Quebec, Kanada), Mediations Biennale (Poznań), Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji – Interakcje (Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski). www.spam.art.pl
 
Anka Leśniak – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Aktywność artystyczna w dziedzinach: malarstwo, video, instalacja, performance. Prowadzi portal lodz-art.eu. Stypendystka ASP w Łodzi i ASP w Stuttgarcie. Wystawy indywidualne: „TOP Models” (Galeria Studio – Warszawa, Galeria Blok ASP – Łódź), „Piękne i bestie” (Galeria Ateneum, Warszawa), „Body Printing”, instalacja (Teatr AOIA – Łódź), „Printemps czyli Wiosna w Domku Ogrodnika” (Centrum Sztuki – Łódź), „Primavera czyli Wiosna w Gabinecie Grohmana” (Muzeum Książki Artystycznej – Łódź), „Body Printing podczas Strajku” (Festiwal Strajk – Gdańsk), „Body Printing Studio” (Studio BWA, Wrocław, „Body Printing w Offie” (Galeria Off – Piotrków Trybunalski), „Aktywistki” (Galeria in Blanco – Łódź) „Aktualności” (Teatr AOIA – Łódź). Wybrane wystawy grupowe: „Sztuka po godzinach” i „28 dni” (CSW Gdańsk), „Enter/Escape. Jak malarstwo kształtuje nowe przestrzenie?” (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSpiracje – Szczecin, „Prints for Peace” (Galeria Lepoldo Carpinteyro de Relaciones Culturales – Meksyk) „Odczarowywanie – proces ciągły (BWA Awangarda – Wrocław), „Tarnogórska Femina” (Centrum Kultury – Tarnowskie Góry), „Sexhibicja” (Studio ACH! - Warszawa), „Pokolenie Porno” (Galeria Promocji Młodych – Łódź). www.csl.art.pl / www.lodz-art.eu

Konsultacje:
Magdalena Ujma – Kuratorka i krytyczka sztuki, redaktorka. Zajmuje się najnowszą sztuką polską, problematyką gender, mediów, estetyki versus polityczności, zaangażowania artystów, problematyką wizerunków we współczesnej kulturze, a także transkulturowością. Ma na swoim koncie ponad 300 opublikowanych tekstów. Prowadzi bloga o krytyce sztuki. Pracuje w krakowskim Bunkrze Sztuki, a także w nieformalnym teamie kuratorskim Exgirls. www.magdalena-ujma.blogspot.com
 



FAMA UDOMOWIONA - projekt „ZAGUBIENI W ŚWINOUJŚCIU”


FAMA to nie tylko sceny artystyczne, ale także przestrzeń całego miasta i jego mieszkańcy. To nie tylko promenada i studenci, ale także lokalne osiedla: osoby dorosłe i młodzież szkolna. Czas uchylić drzwi ich domów, posłuchać, co mają nam do powiedzenia. Celem projektu jest bezpośrednie dotarcie z ofertą artystyczną do mieszkańców miasta, integracja i aktywizacja mieszkańców w kierunku zainteresowania kulturą i czynnego udziału w wydarzeniach artystycznych. W ramach tego wydarzenia zostaną zorganizowane praktyki dla studentów animacji kultury, którzy w wybranych miejscach Świnoujścia będą realizowali działania animacyjno-edukacyjne, zajęcia integrujące mieszkańców oraz wydarzenia artystyczne odbywające się na terenie poszczególnych osiedli. Fama Udomowiona powstała w odpowiedzi na problemy, które zasugerowali nam sami mieszkańcy Świnoujścia. Zajęliśmy się relacjami między Mieszkańcami a Famowiczami, tym, w jaki sposób Ludzie znad Świny odbierają Festiwal i jaki udział mają studenci w świnoujskiej codzienności.
www.udomowiona.fama.org.pl
 
Opieka realizacyjna:
Grupa Patefon - Nieformalne grono młodych ludzi z południa kraju, zafascynowanych i mocno związanych z działalnością animacyjną. Członkowie Patefonu biorą udział w akcjach społecznych, prowadzą i organizują warsztaty artystyczne, imprezy kulturalne. Do osiągnięć grupy należy przede wszystkim nagroda im. Maxa Szoca za najbardziej nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną Festiwalu FAMA 2009 oraz tytuł laureata FAMY 2008 za spektakl „Happy Birthday, Świecie!”. Skład: Justyna Rochowiak, Emilia Glista, Joanna Grochot, Agata Kramarz, Anna Niezgoda
Justyna Rochowiak – Studentka animacji społeczno-kulturowej w Krakowie, członek grupy artystów-animatorów Patefon. Z zamiłowania tancerka tribal w zespole Callicore i tancerka teatru ognia Hoguera. Laureatka FAMY 2007 z teatrem ognia Kupa Żonglerów, a wraz z grupą Patefon: Laureatka FAMY 2008 oraz laureatka Nagrody im. Maxa Szoca 2009.
 
 Famo–Osiedle 1 - Grupa GIZMO
Piłsudskiego / Paderewskiego / Hołdu Pruskiego / Wyszyńskiego
 
Famo–Osiedle 2 - KRAKOWSKI TEATR STUDENCKI
Konstytucji 3 Maja / Kościuszki / Grunwaldzka / Batalionów Chłopskich
 
Famo–Osiedle 3 - KURATORKI & CO.
Chrobrego / Bohaterów Września / Jana z Kolna / Władysława IV



SEKCJA RADIOWA

 

Uzupełnienie edukacji dziennikarskiej dla tych uczestników, którzy zdecydowani są rozwijać się w kierunku realizacji reportażu radiowego. Cykl zajęć praktycznych, nastawionych na pracę podczas realizacji wydarzeń artystycznych: komentarz, sprawozdanie, wywiad, krytyka a obiektywizm, dłuższe formy reportażowe. Efekty pracy sekcji będą prezentowane na antenie Polskiego Radia.

Opieka realizacyjna
Katarzyna Wolnik-Sayna – Dziennikarka działu publicystyki i reportażu Polskiego Radia.



SEKCJA PRODUCENCKA


Celem projektu jest profesjonalne przygotowanie osób, które zamierzają rozwijać swoje umiejętności w zakresie realizacji prezentacji artystycznych: działalności impresaryjnej i producenckiej. Podczas zajęć teoretycznych omówione zostaną główne aspekty realizacji imprez masowych i wydarzeń kulturalnych: opracowanie harmonogramu działań i planu promocji, przygotowanie ofert sponsorskich, organizacja i produkcja poszczególnych imprez w zakresie merytorycznym i technicznym. Ponadto, każdy uczestnik zostanie przydzielony do opieki nad wybranymi projektami artystycznymi, takimi jak: koncerty, pokazy filmów, happeningi i spektakle teatralne i będzie zdobywał praktyczne umiejętności w zakresie realizacji wydarzeń artystycznych: przeprowadzenia prób, organizacji zaplecza technicznego, koordynacji wszystkich aspektów poszczególnych prezentacji.

Opieka realizacyjna:
Zbigniew Dobrosz – właściciel Agencji Triada, wieloletni producent festiwalu FAMA, Producent Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI (Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą), oraz realizator wielu dużych eventów, takich jak turnieje tenisowe J&S CUP i Orange Warsaw Open.

 


PROJEKT „SZCZECIN Z DOSTĘPEM DO MORZA”

Projekt artystyczny nastawiony na promocję starań Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jednym z celów projektu jest podkreślenie związków szczecińskich artystów i samego miasta z historią oraz obecnym profilem festiwalu Fama. Chcemy podkreślić znaczenie sceny szczecińskiej jako jednego z filarów festiwalu Fama, zaprezentować młodych twórców oraz zaznaczyć wpływ tych mieszkańców Szczecina, których działania miały lub mają duże znaczenie dla historii i przetrwania festiwalu. Jubileusz Famy jest doskonałym momentem na realizację projektu tego typu. Nazwa projektu jest dowcipnym komentarzem do powszechnie spotykanego u Polaków przekonania o tym, że Szczecin jest miastem leżącym nad morzem. Naszym założeniem jest podkreślenie związku dwóch miast -ośrodków kulturalnych: Szczecina i Świnoujścia. Chcemy zwrócić uwagę na fakt, że Świnoujście – jako miasto docelowe turystów z Polski i zagranicy – może stać się także: z jednej strony – miastem docelowym turystyki kulturalnej, z drugiej natomiast – sceną prezentacji dla najzdolniejszych twórców szczecińskich.

W ramach projektu zaprezentują się następujący twórcy i grupy:
 
Teatr Kana – spektakl „Lailonia” – Alternatywny teatr autorski założony w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego. Przełomowe znaczenie dla istnienia teatru miały przedstawienia "Moskwa-Pietuszki" i "Noc" - prezentowane na renomowanych światowych scenach, entuzjastycznie przyjmowane przez krytykę ("The Times", "Los Angeles Times", "Los Angeles Weekly"), nagrody: First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Zespół poza scenami w Polsce prezentował się m.in. w Rosji, Holandii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, na Słowacji. „Lailonia” – Spektakl oparty na bajkach Prof. L. Kołakowskiego. Mieszkańcy Lailonii wydają się być dziecinni. Mimo pozornej naiwności stawiają pytania o sens istnienia i paradoksalność naszej egzystencji. Boją się anonimowości: chcą swoją obecność, wyróżnić się z tłumu, zaistnieć. Wierzą, że to przyniesie im szczęście. Podobnie jest z aktorami, którzy wcielają się w mieszkańców Lailonii. Chęć zaistnienia na scenie staje się dla nich coraz silniejszą pokusą. Każdy chce mieć swoje "pięć minut". Każdy chce zostać zwycięzcą, nikt – przegranym.
 
Kabaret Szarpanina – Momentem kluczowym, inaugurującym działalność Szarpaniny była FAMA 2007, która – jak twierdzą sami aktorzy – położyła kres ich rozterkom natury egzystencjalnej. Największym sukcesem szczecińskiego kabaretu jest II miejsce Przeglądu Kabaretowego PAKA 2009. Ponadto, Szarpanina jest animatorem kabaretowego życia Szczecina. Od trzech lat z sukcesem organizuje w rodzinnym mieście Szczeciński Przegląd Autorskich Kabaretów SZPAK. W roku 2009 dzięki Szarpaninie w Szczecinie zagościły takie gwiazdy, jak: Władysław Sikora i Kabaret Adin, teatr Absurdu ŻŻŻŻŻ, Kabaret Czesuaf, Kabaret Świerszczychrząszcz, Kabaret Limo.
 
Zespół So Cool Band – W obecnym składzie zespół działa od 2008 roku. Wtedy to zaczęła się intensywna praca nad własnym materiałem, który potem So Cool Band prezentował na różnych koncertach. W tym samym roku zespół uświetnił galę wręczenia nagród Szczupaki i Śledzie 2008 (transmisja na żywo w TVP Szczecin), zagrał na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy oraz zaczął koncertować w szczecińskich klubach. Muzycy nie poprzestali na dotychczasowych osiągnięciach. Ich muzyka cały czas się zmienia. Wynika to przede wszystkim z tego, że pomimo głównego nurtu, z jakiego czerpią inspiracje, czyli soul i r'nb, starają się, aby muzyka nabierała coraz bardziej eklektycznego brzmienia. Nie stronią od popu, funku, czy rock'a. Podczas Famy 2009 zespół otrzymał Tytuł Honorowego Laureata, natomiast na Szczecińskim Festiwalu Młodych Talentów GRAMY 2009 zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina.
 
Zespół CarPets – Młody zespół szczeciński, zdobywca I miejsca eliminacji regionalnych FAMA 2010 w kategorii muzyka. Ich muzykę cechuje różnorodność brzmienia (rap-core/funk/rock). Żywym instrumentom towarzyszą dźwięki z gramofonów i sampli. Wokal to następowanie po sobie rapu, śpiewu (niekiedy w mocniejszym wydaniu) i beatboxu. Zespół ma jeszcze przed sobą profesjonalny debiut; obecnie ich najważniejszym celem jest nagranie demo. Zespół występował na scenach lokalnych oraz podczas finału ogólnopolskiego festiwalu Generacja (Koszalin 2009), jest laureatem I miejsca na  Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Rockowych (Gryfino 2009) i I miejsca przeglądu muzycznego Made In Szczecin 2010.
 
Piotr Depta – Młody artysta szczeciński, student Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zafascynowany dużymi powierzchniami malarskimi, jak zarówno tradycyjnym malarstwem sztalugowym. Tematem przewodnim w pracach plastycznych jest motyw miasta. Odkrywa tam ukryte tajemnice nieistniejących miejsc, obserwuje ludzi, zwierzęta, powietrze, zapachy i kolory. Wszystko na granicy snu i jawy. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych w województwie zachodniopomorkim. „W obrazach Piotra Depty bez trudu można odnaleźć ślady współczesnych doświadczeń malarskich, jak i elementów sztuki krytycznej czy bliskiej jej nowej ekspresji. Charakterystyczne jest wykorzystanie mocnej, czystej kolorystyki, wyrazistego konturu, komponowanie z niewielkich, wielokrotnie powtarzanych elementów. Tematyka prac pozornie bliska nurtowi krytycznemu, kieruje się raczej ku wrażliwości powojennego surrealizmu, wolności skojarzeń, indywidualnej emocjonalności. Jest to zatem malarstwo zdecydowanie osadzone we współczesnej wrażliwości artystycznej, o wyraźnym indywidualnym zabarwieniu.” (Wojciech Ciesielski, kurator wystaw Muzeum Narodowego w Szczecinie) Piotr Depta jest Laureatem FAMY 2009 za wykonanie muralu o tytule "Zlupuj Famę". Praca stanowiła próbę szczegółowego uchwycenia poszczególnych miejsc miasta, gdzie FAMA „rozbłyskiwała” swoimi działaniami artystycznymi. Podczas FAMY 2010 Piotr Depta wykona kolejny mural, którego celem będzie bezpośrednie zaznaczenie obecności festiwalu w przestrzeni miejskiej.



IMPREZY TOWARZYSZĄCE

FAMA CAFE
Cykl animacji w kawiarniach i klubach, zapoznających gości z programem i ofertą kulturalną Famy. W ramach cyklu planowana jest organizacja spotkań z artystami festiwalu.
 
FAMA DZIECIOM
Imprezy, mające na celu organizację czasu dzieci, przebywających w Świnoujściu:
Tworzenie napisu FAMA – impreza, podczas której rozdawane będą ulotki informujące o atrakcjach zaplanowanych dla najmłodszych uczestników. W trakcie promocji uczestnicy będą budować z piasku ogromny napis „FAMA”.
Śpiewać, każdy może – impreza organizowana od wielu lat w Muszli Koncertowej w Świnoujściu, ciesząca się ogromną popularnością wśród najmłodszych.
Wyginam śmiało ciało – gimnastyka ciała i języka – impreza skierowana do najmłodszych uczestników Festiwalu FAMA. Zaplanowane są zarówno konkurencje sprawnościowe jak i łamigłówki językowe.
Rajd dla najmłodszych – impreza ma za zadanie znalezienie ukrytych wskazówek. Każdej grupie biorącej udział w zabawie (grupy 5-10 osobowe) przewodzić będzie jeden z organizatorów, który wraz z uczestnikami będzie poszukiwał skrzyni ze skarbami (która jest główną nagrodą zabawie).
Pociągiem przez Świnoujście – impreza na promenadzie: kolorowanie wagonów narysowanych wcześniej przez organizatorów. Najciekawsze projekty zostaną nagrodzone.
Fama Udomowiona Dzieciom – wspólny projekt Famy Dzieciom i Famy Udomowionej konkursy, niespodzianki z nagrodami, skierowana do najmłodszych mieszkańców Świnoujścia.
 
 
FAMA SPORT
Beach HandBallPuchar Polski w Piłce Ręcznej Plażowej
Mecz piłki nożnej: Władze Miasta / FAMA