08/29/SUNDAY
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 16:00 Press Conference
08/28/SATURDAY
Amphitheater 20:00 FINAL CONCERT „Retreat from the future”
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 00:00 Concerts: Miąższ, Mateusz Motz, Marek Pędziwiatr
08/27/FRIDAY
Sun Beach Club 17:00 „The places of literature" project – a meeting with the authors: ANDRIJ BONDAR, SOFIJA ANDRUCHOWYCZ
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 18:30 Photography Section – slide show
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 20:30 Performance BEFORE THE RAID – dir. Jarosław Gawlik
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 22:30 Concert TIMMY AND THE DRUGS
08/26/THURSDAY
Housing Estate streets – Konstytucji 3 Maja / Kościuszki 16:30 “Domesticated Fama” project – RETRO-FAMA
Sun Beach Club 18:00 „The places of literature" project – a meeting with the author: JURIJ ANDRUCHOWYCZ
Promenade – Bandshell 18:30 Theater Section – happening LIVING MONUMENTS
Kościół pw. Bł. Michała Kozala (20 Gdańska Street) 20:00 AMADEUS – Chamber Orchestra of Polish Radio – THE FOUR SEASONS (Vivaldi / Piazzolla) – conductor: Agnieszka DUCZMAL, violin: Jarosław ŻOŁNIERCZYK
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 22:00 Effect of Sobriety Group – Fama in the eyes of Fama (film show) 22:30 Askew Glass – SFAMIENI (film show) 22:45 “Domesticated Fama” project (film show)
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 23:00 Cabaret Evening 00:00 Concert FLYING UMBRELLAS 00:01 BETWEEN SPACES – jam session
08/25/WEDNESDAY
Oflag (55 Piastowska Street) 14:15 Wojtek Dunin-Kozicki, Zbyszek Kowalczyk – performance BON APPETIT!
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 17:00 Paweł Dudko – A 5-MINUTE PHOTO project 18:00 CUPBOARD Group – satirical show OUR LITTLE JUBILEE 20:00 Concert REPERTOIRE FOR THE ONE ARTIST
The Northern Hall (Rogozińskiego / Jachtowa Street) 21:30 Academy of Fine Arts (Poznań) – performance „GeRenAted”
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 23:00 Concert OUT OF FLOW 00:00 SLAM 01:00 FREEWAY QUINTET – jam session
08/24/TUESDAY
Sun Beach Club 16:30 „The places of literature" project – a meeting with the author: WŁODZIMIERZ NOWAK
Bandshell 18:00 THE UNIVERSITY OF GDAŃSK SONG AND DANCE ENSAMBLE JANTAR 19:00 THE FRYDERYK CHOPIN UNIVERSITY OF MUSIC
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 20:00 MOMO Theater– performance THE GIFT 21:30 POLISH THEATRE IN MOSCOW – performance WORKSHOP
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 23:00 Concert gbTRIO 00:00 „The places of literature" project – presentation of participants 00:30 Tomasz Gaworek Solo 01:15 Ola Nowak – SALSOTEKA
08/23/MONDAY
Promenade – Bandshell 17:00 Theater Section – happening ATTENTION, POETRY EVENING!
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 19:00 FINAL CONCERT OF THE VOCAL SECTION
Open Air Stage – Bohaterów Września Street 21:00 Academy of Fine Arts (Poznań) – performance „GeRenAted”
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 22:00 Tomasz Krochmal – „FAME IN DA CITY” (film show) 22:30 Paweł Reszela STAND-UP COMEDY 23:00 Concerts: GADABIT, MIĄŻSZ, Wojtek Dunin-Kozicki & Zbyszek Kowalczyk 01:00 Fuki Selecta – RAGGAJUNGLE / DNB / DUBSTEP
08/22/SUNDAY
Sun Beach Club 16:30 „The places of literature" project – a meeting with the author: JAN FABER
SZCZECIN WITH THE ACCESS TO THE SEA European Capitals of Culture 2016 – Szczecin – Candidate City
Open Air Stage – 33 Piłsudskiego Street 17:00 Piotr Depta – GREENCITY
Bandshell 18:00 Concerts: CarPets, SO COOL BAND
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 20:00 KANA Theater – performance LAILONIA 22:00 Cabaret SZARPANINA
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 23:30 Concerts: CarPets, NO HAY BANDA, SO COOL BAND
08/21/SATURDAY
Oflag (55 Piastowska Street) 12:00 Academy of Fine Arts (Poznań) – performance „GeRenAted”
Promenade – Bandshell 16:30 Theater Section – happening LOVE ACTION
Route: Oflag – housing estates – Promenade 17:00 “Domesticated Fama” project – PARADE from the 1000 and one Fama
The Northern Hall (Rogozińskiego / Jachtowa Street) 17:00-21:00 Mateusz MOTZ / POW! Collective – an exhibition: Julia Preis, Rayk Amelang, Piotr Miazga, Piotr Zachaczewski, Mateusz Motz
Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 20:00 Theater Company MAMRO – performance EPOPEE
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 21:30 Concerts: F* TO SAY, RAFINERIA 23:00 Mateusz MOTZ / POW! Collective – Joasihno, Missent to Denmark, Pop Perlen Picken, DJ Säm
08/20/FRIDAY The Northern Hall (Rogozińskiego / Jachtowa Street) 17:00-21:00 Mateusz MOTZ / POW! Collective – an exhibition: Julia Preis, Rayk Amelang, Piotr Miazga, Piotr Zachaczewski, Mateusz Motz open air stage – Piłsudskiego Street 17: 30 Tektura Group – performance: "Demiurg: KREA(K)CJA" Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 18:00 Uhuru Theater – performance DUMPLINGS The Northern Hall (Rogozińskiego / Jachtowa Street) 19:30 Nie Teraz Theater – performance CREON
Słowiański Square 21:30 Wschodni SAMBAstion, Sinior Non Skillz – FREEDOM
Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 21:00 Concerts: KRZYŻ:KROSS, MINOO 23:00 Mateusz MOTZ / POW! Collective – Michał Kowalski, DJ Bobbel, Chatte Grise, Noize Generation, The Teenage Mutants TN 08/19/THURSDAY Promenade – Bandshell 17:00 Academy of Fine Arts (Poznań) – performance „GeRenAted” Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 18:30 Music performance SIMPLY LOVE 20:00 W Krzywym Zwierciadle Theater – performance PUZZLE Housing Estate streets – Konstytucji 3 Maja / Kościuszki / Grunwaldzka / Batalionów Chłopskich “Domesticated Fama” project – OUTDOOR CINEMA Jazz Club Centrala (3 Armii Krajowej Street) 21:00 JOSH LAWRENCE JAZZ 3 22:30 Concerts: Mario Alsleben – PIMALO, CHŁOPCY KONTRA BASIA, BETHEL 08/18/WEDNESDAY Sun Beach Club 17:00 „The places of literature" project – a meeting with the author: JANUSZ RUDNICKI Promenade – Bandshell 18:30 Tektura Group – performance: "Demiurg: KREA(K)CJA" Bandshell 19:00 Concerts: FRUHSTUCK, NO LONGER MUSIC Jazz Club CENTRALA (3 Armii Krajowej Street) 21:30 From Poland Theater – performance SAXOFONISTA 22:30 Concerts COVER BRASS BAND, POPEND, LUDOJAD 08/17/TUESDAY Bandshell Inauguration Concert: USTA MARIANA, Wschodni SAMBAstion, COVER BRASS BAND Municipal Culture Center (1 Wojska Polskiego Street) 20:00 Forma-Lina Theater – performance LIFE IS BEAUTIFUL 20:30 W Zamyśle Twórczej Formy Theater – performance PARANOID LAMENT 21:00 6 i Pół Theater – performance ZABAWOZWIERACZE Jazz Club CENTRALA (3 Armii Krajowej Street) 22:30 Concerts: DUCH, KID BROWN 08/16/MONDAY Municipal Culture Center, ART Gallery (1 Wojska Polskiego Street) 18:00 Press Conference The Northern Hall (Rogozińskiego / Jachtowa Street) 18:00 Alternative Music Concert: K.Z.K., M 16, ZAKAZ POSIADANIA, AULOFOBIA Jazz Club CENTRALA (3 Armii Krajowej Street) 20:30 Artists & Art Producers Association: „The Bridge” (directed by B. Garabedian, Oscars 2004, Sundance Film Festival 2004, Palm Springs International 2003) „StuDay.Szczecin” Project (competition films) 22:00 Concerts: USTA MARIANA, HALF PAST MOMENT |